Rośnie produkcja warzyw szklarniowych w Rosji

Autor: east-fruit.com 07 stycznia 2022 12:15

Rośnie produkcja warzyw szklarniowych w Rosji W 2021 r. wielkość zbiorów ze szklarni zimowych została wyniosła ponad 1,4 mln ton produktów, pobijającym tym samym rekord z 2020 roku / fot. shutterstock

Intensywny rozwój produkcji szklarniowej w Rosji zapewnia dostępność świeżych warzyw przez cały rok. W 2021 r. wielkość zbiorów ze szklarni zimowych została wyniosła ponad 1,4 mln ton produktów, pobijającym tym samym rekord z 2020 roku - informuje east-fruit.com.

Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej informuje, że produkcja ogórków wyniosła co najmniej 830 tysięcy ton, a pomidorów - 590 tysięcy ton.  Oczekuje się, że do 2025 roku wielkość produkcji warzyw w całorocznych szklarniach będzie wynosić co najmniej 1,6 mln ton.

Rośnie produkcja warzyw ze szklarni w Rosji

Wolumeny zbiorów rosną, głównie dzięki oddawaniu do użytku nowych kompleksów i modernizacji istniejących obiektów. W 2021 r. ich łączna powierzchnia wzrosła o 6 proc., z 3 tys. do 3,2 tys. ha. 

Ponadto, dzięki zastosowaniu odmian wysokoplennych i nowoczesnych technologii uprawy, plonowanie roślin warzywnych corocznie wzrasta. Wydajność w najnowocześniejszych szklarniach może osiągnąć około 100 kg / metr kwadratowy w przypadku pomidorów i ponad 160 kg / metr kwadratowy w ogórkach. 

Rządowe wsparcie rozwoju upraw szklarniowych 

Intensywny rozwój upraw warzyw szklarniowych jest ułatwiany przez rządowe środki wsparcia, przede wszystkim preferencyjne kredyty inwestycyjne. Należy zauważyć, że od 2021 r. istnieje możliwość wspierania dodatkowo przedsiębiorstw szklarniowych w ramach priorytetowych kierunków rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego. Oprócz tego, od 2022 roku zacznie działać nowy mechanizm rekompensaty części wydatków na budowę szklarni w regionach Dalekiego Wschodu.

Według Michaiła Głuszkowa, dyrektora Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw, miniony rok przyniósł kolejne rekordy w branży. Szczególnie szybko rośnie produkcja pomidorów, co znajduje odzwierciedlenie w spadku importu o 10-15 proc. Związek przewiduje, że wzrost w sektorze warzyw pod osłonami będzie kontynuowany w przyszłym roku. W przyszłości, w miarę nasycania się rynku krajowego, rozwijać się będzie również eksport.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI