Przedłużono umowę ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi

Autor: PAP 06 kwietnia 2022 10:31

Przedłużono umowę ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi Samorząd województwa przedłużył umowę ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi/fot.shutterstock.com

Samorząd województwa świętokrzyskiego przedłużył we wtorek umowę ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Słupi. Placówka poprzez prowadzone doświadczenia na różnych odmianach zbóż, ziemniaków i roślin wysokobiałkowych, ułatwia rolnikom trafny dobór odmian do uprawy, dostosowanych do lokalnych warunków klimatycznych i rodzaju gleb.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe (PDO) to unikatowy system doświadczalnictwa rolniczego w Unii Europejskiej. Na podstawie wyników badań i doświadczeń prowadzonych w ramach PDO w poszczególnych województwach tworzone są "Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa". W regionie świętokrzyskim od 1999 roku zajmuje się tym Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi.

Czym zajmuje się Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi ?

"Działalność Stacji w Słupi daje informacje rolnikom, które odmiany roślin powinni uprawiać w danej części regionu, aby plon był urodzajny" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Doceniając rolę prowadzonych badań samorząd województwa przeznaczył na ten cel w 2022 roku 80 tys. zł, prawie dwukrotnie więcej niż trzy lata temu. "Trudno sobie wyobrazić rozwój rolnictwa, jeśli nie wiedzielibyśmy jakie odmiany stosujemy na danych kompleksach glebowych. Dlatego ważne jest wsparcie doświadczalnictwa odmianowego. Chcemy, aby była duża ilość doświadczalnych poletek, na których te badania odmianowe będą przeprowadzone i dostosowane do danego rodzaju gleby" - podkreślił członek Zarządu województwa Marek Jońca.

"W dziedzinie nowoczesnego rolnictwa ważne jest doświadczalnictwo oraz innowacyjność. Rolnicy wtedy popełniają mniej błędów i potrafią dostosować odmiany do warunków panujących w naszym regionie" - dodał Artur Konarski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska świętokrzyskiego sejmiku.

Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi prowadzi polowe doświadczenia na roślinach uprawnych takich jak zboża, ziemniaki oraz rośliny białkowe (łubin, bobik, groch siewny, soja).

"Badania na gatunkach roślin rolniczych mają na celu sprawdzenie, jak dane odmiany zachowują się w naszych zróżnicowanych warunkach klimatyczno-glebowych. Bardzo ważne, aby ten końcowy wynik, który powinien otrzymać rolnik, był obiektywny. Odmiana musi być sprawdzona na terenie Polski, ale dostosowana do warunków klimatycznych i glebowych w regionie świętokrzyskim. Z tysiąca odmian na +Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa+ wpisywanych jest z reguły raz do roku tylko od sześciu do dziesięciu odmian" - powiedziała dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Ewa Kotarska.

Dodała, że te odmiany są rekomendowane rolnikom z regionu świętokrzyskiego. "Rolnik ma wtedy pewność, że gdy zasieje te odmiany w swoim gospodarstwie uzyska wysoki potencjał plonotwórczy, duży zysk ekonomiczny i będzie mógł polecać te uprawy innym rolnikom" - podkreśliła Kotarska. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI