Produkcja warzyw może ucierpieć na wyższych cenach energii i nawozów

Autor: Agro Nawigator 06 kwietnia 2022 16:01

Produkcja warzyw może ucierpieć na wyższych cenach energii i nawozów Wyższe ceny nawozów mogą niekorzystnie przełożyć się na produkcję warzyw gruntowychfot.shutterstock.com

Wzrost cen nośników energii odbić się może na cenach krajowych warzyw spod osłon, a wyższe ceny nawozów mogą niekorzystnie przełożyć się na produkcję warzyw gruntowych - informują analitycy.

Jak podaje Agro Nawigator, według GUS wartość polskiego eksportu warzyw świeżych i grzybów w 4 kwartale 2021 roku wzrosła o 12,1% r/r, tj. nieznacznie bardziej niż w 3 kwartale (+11,5% r/r). Głównym powodem wzrostu był zdecydowanie większy wywóz pieczarek. Mniejsze restrykcje w funkcjonowaniu HoReCa były główną przyczyną wzrostów eksportu tych grzybów. W największym stopniu zwiększono sprzedaż do Wlk. Brytanii (+29% r/r) oraz do Francji (+18% r/r). Uwagę zwraca też większy eksport pomidorów (+23% r/r). ·

Wpływ wojny w Ukrainie na sektor warzyw może być częściowo odczuwalny w przypadku niektórych kategorii. Rosja w 2021 roku była znaczącym odbiorcą przetworzonych, mrożonych ziemniaków - frytek - z Polski, z blisko 28–procentowym udziałem w polskim eksporcie ogółem tych produktów. W 4 kwartale 2021 roku eksport mrożonych ziemniaków (frytek) zwiększył się w ujęciu wolumenowym o 18,2% r/r, z czego wzrost eksportu do Rosji sięgnął 40%. Z kolei, biorąc pod uwagę import warzyw, warto odnotować ok. 12–proc. udział Rosji w imporcie ogórków i korniszonów.

Przyspieszona dynamika cen warzyw

Wzrosty cen warzyw podstawowych w relacji rocznej nasiliły się w 1 kwartale roku 2022, co przekładało się na wysoką dynamikę cen detalicznych warzyw. Wzrost cen nośników energii zmaterializował się w postaci wyższych cen warzyw szklarniowych. Pomidory importowane na rynku hurtowym w Broniszach w lutym były droższe o 60% r/r, a w marcu o 53% r/r. W lutym ceny detaliczne warzyw wzrosły w ujęciu miesiąc do miesiąca, mimo wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej.

Tym samym możliwe jest przyspieszenie tempa wzrostów cen warzyw w relacji rocznej. Wzrost cen nośników energii odbić się może na cenach krajowych warzyw spod osłon, a wyższe ceny nawozów mogą niekorzystnie przełożyć się na produkcję warzyw gruntowych.

Ceny energii będą wpływać negatywnie na koszty produkcji i magazynowania  mrożonych warzyw, co także może znaleźć odzwierciedlenie w szybszych niż dotychczas podwyżkach cen tej kategorii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI