×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Produkcja warzyw będzie opłacalna? "Rolnicy kalkulują koszty"

Autor: Sylwia Sałyga 02 lutego 2023 10:46

Produkcja warzyw będzie opłacalna? "Rolnicy kalkulują koszty" Warzywa dały zwrot kosztów produkcji. Ale nie wszystkie/ fot.shutterstock.com

W uprawie warzyw sezon 2022 pomimo wielu trudności,  pozwolił na zwrot kosztów poniesionych przez producentów w większości rodzajów upraw warzywniczych. Czego możemy spodziewać się w nowym sezonie? Czy ceny warzyw w 2023 roku będą zadowalające dla plantatorów?

Dobre ceny warzyw w ubiegłym sezonie

 - Miniony rok pomimo wielu obaw, które były, dał producentom możliwość weryfikacji czy będziemy w stanie pokryć koszty produkcji cenami, które w tej chwili otrzymujemy. Na chwilę obecną wydaje się ze koszty produkcji nie przerosły cen zbytu. Wiele warzyw daje już zwrot kosztów, natomiast jedynym przegranym jest kapusta pekińska, która ma średnią cenę niższą niż w latach poprzednich - mówi Paweł Myziak, v-ce prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Perspektywy na sezon 2023 w uprawie warzyw

- Przez wysokie koszty rolnicy zaczęli bardziej rozsądnie gospodarować swoimi planami produkcyjnymi. Każdy dziś widzi, że wzrost produkcji warzyw bądź owoców nie zawsze prowadzi do tego, że więcej zarabiamy. Dziś widzimy większy rozsądek. Każdy stara się kalkulować koszty ale także rozważa swoje możliwości czy będzie w stanie zebrać swoje produkty. Już w 2022 roku były problemy z osobami do zbioru, na chwilę obecną w 2023 nie zapowiada się, aby było lepiej w kwestii pracowników do zbioru - wskazuje Paweł Myziak. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI