Produkcja rozsady - samodzielna czy profesjonalna?

Autor: www.sadyogrody.pl 25 stycznia 2021 08:40

Produkcja rozsady - samodzielna czy profesjonalna? Samodzielna produkcja rozsady czy profesjonalna? / fot. shutterstock

W uprawach amatorskich można podjąć się samodzielnej produkcji rozsady, która w gruncie rzeczy nie jest trudna. Natomiast w przypadku gdy uprawiamy warzywa na skalę wielkotowarową nastawioną na pozyskiwanie obfitych plonów, to warto pomyśleć o zakupie gotowej rozsady z gospodarstw specjalizujących się w tego typu produkcji.

Zaletą profesjonalnej rozsady jest pozyskanie zdrowych, dobrze ukształtowanych, odpowiednio odżywionych siewek, które stanowią podstawowe ogniwo wielkotowarowej warzywnej produkcji. Dobra rozsada jest sztywna, nie przerośnięta, ma właściwy stosunek długości liścia do łodygi, nie posiada przebarwień lub zżółknięć, cechuje ją też dobrze przerośnięta bryła korzeniowa.

Gospodarstwa specjalizujące się w produkcji rozsady posiadają nowoczesne linie technologiczne, przez co można oczekiwać rozsady najwyższej jakości dostarczonej w odpowiednim terminie.

Kolejną zaletą pozyskiwania rozsady ze specjalistycznego gospodarstwa jest mikroklimat. Aby uzyskać rozsadę dobrej jakości, należy zapewnić jej optymalne warunki (temperatura, ilość światła i właściwa wilgotność) od momentu siewu do wysyłki do klienta.

We wczesnych terminach decydujące jest doświetlanie rozsady, bez tego nie uzyska się rośliny krępej, sztywnej, a w przypadku roślin kapustnych z braku światła może nastąpić zanikanie stożków wzrostu.

W dużych obiektach przeznaczonych do produkcji rozsady zachowana jest również higiena podczas całego cyklu produkcji, co chroni rozsadę przed chorobami i szkodnikami. W wyniku działań produkcyjnych pozyskiwana jest standardowo jednolita partia roślin, która po wysadzeniu do gruntu zapewnia osiąganie dojrzałości warzyw w zbliżonym terminie.

Nasiona i sadzonki warzyw - sprawdź ofertę na Giełda Rolna!

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI