Produkcja rozsady – o czym należy pamiętać?

Autor: www.sadyogrody.pl 17 stycznia 2021 11:15

Produkcja rozsady – o czym należy pamiętać? Rozsadę zaczynamy przygotowywać w okresie zimowym/ fot. shutterstock

Rozsadę zaczynamy przygotowywać w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Jakie czynniki są ważne w produkcji rozsady dobrej jakości? Należy pamiętać o podstawowym fakcie, że dobra jakość wyprodukowanej rozsady rzutuje na późniejsze plony.

Zahartowana rozsada z mocnym, odpowiednio wykształconym systemem korzeniowym, to dobry punkt wyjścia w uprawie polowej warzyw.

Jakie czynniki są ważne w produkcji rozsady?

Produkcja rozsady chociaż pracochłonna, to jest celowa, szczególnie w przypadku warzyw ciepłolubnych. Takie gatunki jak: pomidory, papryka, bakłażan, melon, można wysadzać do gruntu dopiero wtedy, kiedy minie okres przymrozków, czyli od połowy maja.

Samodzielne wyprodukowanie zdrowej rozsady warzyw nie przysparza większej trudności, chyba, że jest to produkcja wielkotowarowa. Produkcję rozsady zaczynamy od wyboru odpowiedniego podłoża i pojemników. Można zastosować podłoże do produkcji rozsady lub substrat torfowy oparty na udziale torfu wysokiego.

Młodym siewkom należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Przede wszystkim kiełkujące nasiona wymagają temperatur 18-25 st. C, stałej wilgotności i dostępu do światła. Zbyt mała ilość światła prowadzi do wylegania siewek.

Po skiełkowaniu siewek, należy przeprowadzić zabieg pikowania (gdy rośliny wykształcą 2- 3 liście właściwe). Nie wszystkie warzywa dobrze reagują na ten zabieg. Do warzyw, które można pikować zaliczamy: pomidora, kapustę, paprykę, selera i kalafiora. Pikowanie przede wszystkim wzmacnia system korzeniowy rośliny i zapewnia jej więcej miejsca do rozwoju.

Kolejnym ważnym zabiegiem o którym nie można zapomnieć jest hartowanie roślin. Zabieg ten przeprowadza się na 10- 14 dni przed wysadzeniem siewek do gruntu. W tym celu obniża się temperaturę i ogranicza podlewanie. Zahartowane rośliny lepiej przyjmują się w gruncie i lepiej znoszą wahania temperatury. Gdy siewki warzyw osiągną odpowiednie rozmiary wysadzamy je do gruntu.

Oprócz wyżej wymienionych czynników produkcyjnych takich jak: odpowiednie podłoże, odpowiednio dobrane pojemniki, zabiegi wykonywane podczas produkcji rozsady oraz czynników środowiskowych: wilgotność, światło i temperatura, przy produkcji rozsady trzeba zwrócić baczną uwagę na jakość używanego do wysiewu materiału siewnego.

Materiał siewny powinien charakteryzować się dobrą siłą kiełkowania. Większość nasion sprzedawanych przez firmy nasienne zaprawiona jest zaprawami nasiennymi chroniącymi rośliny w początkowej fazie wzrostu przed chorobami, głównie pochodzenia grzybowego. 

Oferta nasion i materiału nasadzeniowego w serwisie Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI