Produkcja rozsady dobrej jakości – na jakie czynniki zwrócić uwagę?

Autor: Iwona Bednarczyk/www.sadyogrody.pl 12 marca 2018 08:04

Produkcja rozsady dobrej jakości – na jakie czynniki zwrócić uwagę? fot. shutterstock.com

Temperatury rosną – to jeden z sygnałów, że nadchodzi wiosna. Zahartowana rozsada z mocnym, odpowiednio wykształconym systemem korzeniowym, to dobry punkt wyjścia w uprawie polowej warzyw. Jakie czynniki są ważne w produkcji rozsady?

Produkcja rozsady chociaż pracochłonna, to jest celowa, szczególnie w przypadku warzyw ciepłolubnych. Takie gatunki jak: pomidory, papryka, bakłażan, melon, można wysadzać do gruntu dopiero wtedy, kiedy minie okres przymrozków, czyli od połowy maja. Jak przygotować rozsadę warzyw? Samodzielne wyprodukowanie zdrowej rozsady warzyw nie przysparza większej trudności, chyba, że jest to produkcja wielkotowarowa. Produkcję rozsady zaczynamy od wyboru odpowiedniego podłoża i pojemników. Można zastosować podłoże do produkcji rozsady lub substrat torfowy oparty na udziale torfu wysokiego.

Młodym siewkom należy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju. Przede wszystkim kiełkujące nasiona wymagają temperatur 18-25 st. C, stałej wilgotności i dostępu do światła. Zbyt mała ilość światła prowadzi do wylegania siewek. Po skiełkowaniu siewek, należy przeprowadzić zabieg pikowania (gdy rośliny wykształcą 2- 3 liście właściwe). Nie wszystkie warzywa dobrze reagują na ten zabieg. Do warzyw, które można pikować zaliczamy: pomidora, kapustę, paprykę, selera i kalafiora. Pikowanie przede wszystkim wzmacnia system korzeniowy rośliny i zapewnia jej więcej miejsca do rozwoju. Kolejnym ważnym zabiegiem o którym nie można zapomnieć jest hartowanie roślin. Zabieg ten przeprowadza się na 10- 14 dni przed wysadzeniem siewek do gruntu. W tym celu obniża się temperaturę i ogranicza podlewanie. Zahartowane rośliny lepiej przyjmują się w gruncie i lepiej znoszą wahania temperatury. Gdy siewki warzyw osiągną odpowiednie rozmiary wysadzamy je do gruntu.

Termin przygotowania rozsady zależy od gatunku warzywa oraz jego wymagań. Rozsadę zaczynamy przygotowywać w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Jakie czynniki są ważne w produkcji rozsady dobrej jakości? Należy pamiętać o podstawowym fakcie, że dobra jakość wyprodukowanej rozsady rzutuje na późniejsze plony.

Oprócz wyżej wymienionych czynników produkcyjnych takich jak: odpowiednie podłoże, odpowiednio dobrane pojemniki, zabiegi wykonywane podczas produkcji rozsady oraz czynników środowiskowych: wilgotność, światło i temperatura, przy produkcji rozsady trzeba zwrócić baczną uwagę na jakość używanego do wysiewu materiału siewnego.

Materiał siewny powinien charakteryzować się dobrą siłą kiełkowania. Większość nasion sprzedawanych przez firmy nasienne zaprawiona jest zaprawami nasiennymi chroniącymi rośliny w początkowej fazie wzrostu przed chorobami, głównie pochodzenia grzybowego. Nasiona, zwłaszcza te drobne nie można przykrywać zbyt grubą warstwą podłoża. Nie można też przykrywać nasion samym tylko torfem, który po wyschnięciu tworzy skorupę, przez którą ciężko jest przebić się młodym siewkom. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, aby podłoże nie uległo przesuszeniu. W tym celu pojemniki z nasionami po wysiewie przykrywa się folią, która zapewnia odpowiedni poziom wilgotności.

Samodzielna produkcja rozsady warzyw, czy kupno gotowej rozsady?

Wszystko zależy od tego jak dużą produkcję planujemy. W uprawach amatorskich możemy podjąć się samodzielnej produkcji rozsady, która w gruncie rzeczy nie jest trudna. Jeśli natomiast nasza produkcja jest produkcją wielkotowarową nastawioną na pozyskiwanie obfitych plonów o zadowalającej jakości, warto pomyśleć o zakupie gotowej rozsady z gospodarstw specjalizujących się w tego typu produkcji. Zaletą takiego rozwiązania jest pozyskanie zdrowych, dobrze ukształtowanych, odpowiednio odżywionych siewek, które stanowią podstawowe ogniwo wielkotowarowej warzywnej produkcji polowej. Ponadto gospodarstwa specjalizujące się w produkcji rozsady warzyw posiadają nowoczesne linie technologiczne, przez co można oczekiwać rozsady najwyższej jakości dostarczonej w odpowiednim terminie.

Inne zalety pozyskiwania rozsady ze specjalistycznego gospodarstwa to warunki w jakich produkowana jest rozsada. W dużych obiektach przeznaczonych do produkcji rozsady tworzy się stabilniejszy mikroklimat w porównaniu z małymi pomieszczeniami. Zachowana jest również higiena podczas całego cyklu produkcji, co chroni rozsadę przed chorobami i szkodnikami. W wyniku działań produkcyjnych pozyskiwana jest jednolita partia roślin, która po wysadzeniu zapewnia osiąganie dojrzałości warzyw w zbliżonym terminie.

Producenci warzyw zastanawiają się, czy postawić na uprawę warzyw z siewu wprost do gruntu, czy może na uprawę z rozsady? Wybór jest trudny i podyktowany szeregiem czynników.

Każdy producent przy spadających cenach rynkowych warzyw zwraca uwagę na ekonomikę produkcji. Co wyjdzie taniej? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mniej kosztowny jest wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. W tym przypadku odchodzą koszty pojemników, budowy tuneli czy inspektów, czy koszty zakupu już gotowej rozsady. Należy jednak uświadomić sobie, iż wysiew nasion do gruntu wiąże się z kosztami przeznaczonymi na przygotowanie gleby: agrotechnika, nawożenie, siew punktowy. Dodatkowe koszty to przygotowanie materiału siewnego, oraz całość kosztów związana z kosztami produkcyjnymi: nakłady pracy, koszty środków ochrony roślin, siły roboczej i nawozów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI