×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Producenci rozsad chcą ograniczyć straty. "Nie możemy liczyć na przychylność pogody"

Autor: Albert Katana 17 stycznia 2023 15:16

Producenci rozsad chcą ograniczyć straty. "Nie możemy liczyć na przychylność pogody" Jak przebiega produkcja rozsad w sezonie 2023?/ fot. materiały prasowe

Rok 2023 będzie z całą pewnością trudnym sprawdzianem dla polskich producentów rozsad. Czy firmy będą ogłaszały upadłość, czy będą zmniejszały areał produkcji – wszystko będzie uzależnione od ekonomicznych uwarunkowań - mówi serwisowi sadyogrody.pl właściciel firmy Rozsadnik – Marek Wąsiewicz.

Firma Rozsadnik działa od 1997 r. - czy był już w historii firmy okres, w którym koszty produkcji były tak wysokie jak w roku 2022?
Nasza firma działa na rynku produkcji rozsad od kilkudziesięciu lat. W okresie działalności firmy dokonano wielu inwestycji oraz udoskonalono park maszynowy. Wszystkie te działania miały na celu podniesienie jakości produkcji rozsady. Zastosowanie ogrzewania oraz doświetlania obiektów szklarniowych ( szczególnie w okresie zimowym, kiedy odnotowuje się dłuższą noc i krótszy dzień ) niesie za sobą zwiększenie kosztów. Koszty te były dokuczliwe w roku 2022r. zarówno dla naszej firmy, jak i dla wszystkich ogrodników i związane były z trudnym dostępem do zakupu opału oraz podniesieniem taryf energii elektrycznej, itp.

Pomidor szczepiony jednopędowy w firmie Rozsadnik

Produkcja rozsad w firmie Rozsadnik

Na jakiej powierzchni produkujecie Państwo rozsady? Czy są to szklarnie, czy tunele foliowe?
Dysponujemy zarówno obiektami szklarniowymi, jak i tunelami foliowymi z możliwością sterowania klimatem. Nazwa naszej firmy kojarzona jest głównie z rozsadami warzyw szklarniowych i gruntowych. Produkcja odbywa się na trzech oddziałach o łącznej powierzchni 6 hektarów.

Jakie ilości rozsad wyprodukowaliście Państwo w ubiegłym roku? Czy w obecnym 2023 planujecie taką samą ilość?
Produkcja rozsady warzyw szklarniowych w ubiegłym roku kształtowała się w naszej firmie na poziomie kilku milionów sztuk. Produkcja rozsady warzyw gruntowych wyniosła około kilkudziesięciu milionów sztuk. W bieżącym sezonie nie odnotowaliśmy tendencji spadkowej. W oparciu o zamówienia złożone w naszej firmie zarówno przez właścicieli obiektów szklarniowych, tuneli foliowych oraz producentów warzyw gruntowych prognozuję, że poziom produkcji z ubiegłego sezonu utrzyma się na podobnym poziomie.

Wczesna i późna produkcja rozsad

Które warzywa siejecie w najwcześniej, jaka jest ich kolejność?
Każdy nowy sezon corocznie rozpoczynamy od wysiewu warzyw szklarniowych: pomidora i ogórka. Termin ten przypada na okres jesieni (październik). Produkcja rozsady warzyw szklarniowych jak i gruntowych uwarunkowana jest sezonowością.

Siewka pomidora szklarniowego

Kolejny etap produkcji to rozsada warzyw gruntowych takich jak: sałata, warzywa kapustne, seler korzeniowy, por, pomidor gruntowy i papryka. Na przełomie marca i kwietnia wysyłamy do klientów rozsadę gruntową, którą klienci wysadzają do gruntu. Kolejny etap produkcji to wysiew pomidora gruntowego, którego klienci wysadzają do gruntu w połowie maja. Sierpień to miesiąc, w którym następuje ostatnia wysyłka rozsady kapusty pekińskiej. Przełom sierpnia i września to czas na sprzątanie, zdezynfekowanie oraz zamgławianie obiektów – celem przygotowania ich do kolejnego sezonu produkcyjnego.

Mówi się, że część plantatorów zrezygnuje z uprawy wczesnych warzyw - czy będzie to miało wpływ na działalność Rozsadnika? Czy produkcja Firmy jest kierowana wyłącznie na rynek krajowy?

Obserwując rynek dużych producentów warzyw faktycznie daje się zaobserwować zjawisko zmniejszonej ilości zainteresowania wczesnymi odmianami warzyw. Jednak nie jest to proces, który rzutuje na dalszą działalność naszej firmy. Wielu stałych klientów złożyło zamówienia na rozsadę warzyw gruntowych z minimalnym przesunięciem czasowym. Oprócz plantatorów dysponujących dużym areałem obsługujemy mniejsze gospodarstwa, a od kilku lat firma Rozsadnik produkuje rozsady warzyw w segmencie hobby, które oferowane są w poręcznych dziesięciopakach, których dystrybucja odbywa się za pośrednictwem sieci marketów. W lutym bieżącego roku rozpoczynamy już pierwsze wysiewy – zgodnie z tegorocznym zamówieniem sieci marketów. W tym segmencie odnotowujemy ciągły wzrost zainteresowania naszym produktem.
Produkujemy rozsady dla odbiorców z naszego krajowego rynku, chociaż zdarzają się także zamówienia spoza naszego kraju.

Dziesięciopak por

Produkcja rozsady a koszty ogrzewania

Jakie są perspektywy dla polskich producentów rozsad - czy wysokie koszty ogrzewania spowodują ograniczenie bądź likwidację niektórych firm?
Zarówno producenci rozsad jak i producenci warzyw szklarniowych borykają się z kryzysem energetycznym. Wszyscy szukamy rozwiązań, aby w jak najbardziej ekonomiczny sposób prowadzić uprawę ograniczając zużycie opału, energii elektrycznej, oraz innych czynników powodujących straty. Opieramy się na wiedzy oraz wieloletnim doświadczeniu. Korzystamy również z doradztwa firm oferujących technikę szklarniową, aby w jak najbardziej zadowalający sposób ograniczyć straty ciepła z obiektów szklarniowych. Elementem, który wpływa niewątpliwie na ograniczanie strat ciepła są w chwili obecnej dodatnie temperatury powietrza, oraz wydłużenie czasu oświetlenia podczas godzin dziennych. Jednak jako ogrodnicy nie możemy wyłącznie liczyć na „przychylność pogody”. Wszystkie czynniki spowodowały w środowisku ogrodniczym z pewnością konieczność bardziej ekonomicznego dysponowania zasobami energetycznymi. Rok 2023 będzie z całą pewnością trudnym sprawdzianem dla polskich producentów rozsad. Czy firmy będą ogłaszały upadłość, czy będą zmniejszały areał produkcji – wszystko będzie uzależnione od ekonomicznych uwarunkowań.

Dziękuję za rozmowę!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI