×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sezon nie należał do łatwych. Problemów przybywa ale jest szansa na wzrost cen

Autor: Krystyna Zagórska 08 lutego 2023 13:39

Sezon nie należał do łatwych. Problemów przybywa ale jest szansa na wzrost cen Jak przebiegała produkcja brokuła w sezonie 2022?/ fot. shutterstock

W 2022 r. w Unii Europejskiej  wyprodukowano mniej warzyw (ok. 63 mln ton wg danych Eurostatu), głównie za sprawą czynników klimatycznych. Mniejsze zbiory spowodowane były niedoborem opadów, oraz letnimi upałami. Największy spadek produkcji nastąpił we Włoszech, Hiszpanii, na Węgrzech i Francji.

Produkcja warzyw w UE w 2022 r.

Unijni producenci zebrali mniej warzyw cebulowych, kapustnych, korzeniowych, oraz papryki, kukurydzy cukrowej i warzyw strączkowych. Spadki produkcji dotyczyły także pomidora na cele przetwórcze (w całej Europie o 13 proc.). Największy spadek odnotowano w Hiszpanii (30 proc.), ale także w regionie północnych Włoch. Występują także niedobory koncentratu pomidorowego na skutek niższej produkcji w USA i Chinach, co powoduje braki tego produktu na globalnym rynku.

O bieżącej sytuacji na rynku warzyw mówił  Radosław Grabowski, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie Bayer- Seminis, 17 stycznia podczas spotkania z przedstawicielami przemsyłu przetwórczego.

W przemyśle przetwórczym niższe zbiory warzyw najbardziej przełożyły się na mniejszą produkcję przetworów z kukurydzy cukrowej, zarówno konserw, jak i mrożonek, a także papryki i pomidorów.

Każdy kraj produkcyjny zmagał się z bardzo wyraźnym wzrostem kosztów produkcji. Zakłady musiały się dostosować do sytuacji rynkowej. Ceny skupu surowców wzrosły - na Węgrzech w zakładach ceny grochu były około 45 proc. wyższe, zaś ceny kukurydzy cukrowej nawet o 60 proc. wyższe.

Produkcja kalafiora w Belgii w sezonie 2022

W Belgii jeszcze przed laty pod uprawę kalafiora przeznaczano 5 tys. ha. Produkcja tego warzywa w dalszym ciągu utrzymuje wysoki poziom obecnie – 5 600 ha do przemysłu, w tym 1 500 ha kampanii letniej i 4 000 ha kampanii jesiennej.

W produkcji kalafiora ok. 90 proc. stanowi odmiana Giewont. Sezon upłynął pod znakiem upałów i wczesnych przymrozków, przez co nie wszystkie plony zostały zebrane. Producenci stopniowo odchodzą od uprawy kalafiora w okresie wiosenno-letnim.

Produkcja róż brokułu w Hiszpanii 2o22

Hiszpańscy producenci specjalizują się m.in. w produkcji mrożonej różyczki brokułu. 
Głównym rejonem produkcji jest Valley del Ebro, gdzie uprawia się brokuły na powierzchni 5 200 ha na cele przetwórcze. W drugim regionie produkcyjnym - w Extremadura wystąpiły braki wody, przez co nastąpiła redukcja plonu. W sezonie 2022 plantacje mocno ucierpiały na skutek upalnego lata. Nasadzenia z lipca/ sierpnia oraz zbiory były przyspieszone o około 2-3 tygodnie. W rezultacie zebrano mniej warzyw ok 8-19 ton z ha głowy. Z nasadzeń prowadzonych w sierpniu i wrześniu ok. 14-16 t/ ha. Wyższy plon spodziewany jest dopiero w styczniu - w lutym z odmiany Titanium.

W sezonie uprawy plantatorzy zmagali się także z presją chorób Alternaria, szarą pleśnią i bakteriozami. Duży problem dotyczył niedoboru pracowników. Plantatorzy duże nadzieje pokładają w mechanizacji zbiorów.

Uprawy kukurydzy cukrowej w UE

Produkcja kukurydzy cukrowej rozwija się na Węgrzech (obecnie ok 31 tys. ha), ale kraj ten nie jest w stanie sprostać warunkom pogodowym. Około 30 proc. plantacji w dalszym ciągu pozostaje bez nawadniania (plony poniżej 8 ton z ha), dlatego też realizacja planów produkcyjnych w ubiegłym sezonie była na poziomie ok 80 proc. Pomimo wzrostu cen o 60 proc. w 2022 r., kukurydza cukrowa była mniej dochodowa niż kukurydza pastewna. Plantatorzy zmagają się z wysokimi kosztami.

We Francji większość plantacji kukurydzy cukrowej jest nawadniana (średni plon z ub. sezonu wyszedł na poziomie 20 ton/ ha). Kukurydzę uprawia się na 24 000 ha. W 2023 roku przewidywany jest dalszy wzrost areału o co najmniej 5 proc., ze względu na rosnące zapotrzebowanie rynku. Ceny surowca też mają wzrosnąć.

Produkcja fasoli szparagowej i groszku w sezonie 2022

W produkcji fasoli szparagowej dominuje Francja i Belgia (w 2022 r. ok 35 850 ha).
W Belgii w 2022 r.  wystąpiły długotrwałe okresy upałów i suszy. Plantatorzy mieli problemy z nawadnianiem plantacji. Zmagali się także z brakiem zapraw insektycydowych, przez co wzrosło zagrożenie ze strony śmietki. W 2023 roku spodziewany jest spadek areału upraw fasoli o 15 proc., i wzrost cen tego surowca.

W 2022 r. we Francji i Belgii groszek produkowano na 53 250 ha. Wzrost cen za surowiec wyniósł około 25 proc. Prognozy wskazują na niewielki spadek areału o 3 proc. w nowym sezonie. Zakłady powinny zakontraktować planowane ilości, ale obserwuje się mniejsze zainteresowanie uprawą wśród plantatorów.

Na Węgrzech wielkość powierzchni upraw groszku szacowana jest na poziomie 10 900 ha. Ekstremalna pogoda mocno dokuczyła producentom, zwłaszcza wiosna oraz upały w czerwcu. Zrealizowano plany produkcyjne na poziomie 90 proc. Uprawa grochu przysparza wielu trudności. W sezonie ubiegłym nastąpiło spiętrzenie zbiorów na Węgrzech – około 15 proc. upraw nie zebrano.

Sezon 2022 okazał się także wyjątkowo trudny dla hiszpańskich producentów. Niespodziewane chłody w kwietniu i upalny maj doprowadziły do mniejszych zbiorów. W zależności od lokalizacji plantacji, realizacja planów była na poziomie 70-90 proc. W  kolejnym sezonie przewidywany jest wzrost cen za surowiec.

Wzrost cen cebuli w sezonie 2022/23

Sezon 2022/23 przyniósł wzrost cen cebuli, głównie z powodu mniejszych zasiewów i plonów. W Polsce około 4 proc. rdr.

W całej Europie zasiewy tego warzywa były niższe. Zebrano 900 tys. ton mniej cebuli. Największe spadki dotyczą krajów tj. Hiszpania i Holandia. Wpływ na sytuację rynkową ma też wojna w Ukrainie, gdzie zasiano ok 1/3 mniej cebuli. Według prognoz, wysokie ceny cebuli mają utrzymać się także w nowym sezonie.  

Zobacz także:

Cebula na topie. Czym kierować się przy wyborze odmiany?

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI