Problem niskich cen dotyka producentów ogórków. Zakłady odmawiają zakupu

Autor: www.sadyogrody.pl/ KRIR 06 sierpnia 2020 08:57

Problem niskich cen dotyka producentów ogórków. Zakłady odmawiają zakupu Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu/ fot. pixabay

Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu. Ceny proponowane w niektórych zakładach są niższe niż cena utrzymania plantacji. Rolnicy uważają, że jest to zmowa cenowa zakładów lub przyczyną może być masowy import z zagranicy - informuje KRIR.

Do Krajowej Rady Izb Rolniczych wpłynęły informacje od rolników z województwa małopolskiego o problemach ze zbytem ogórków. W związku z tym, KRIR zwróciła się w 4 sierpnia 2020 r. do ministra rolnictwa o zbadanie przez odpowiednie służby czy nie nastąpiła zmowa cenowa w przedmiotowym zakresie oraz czy nie zostało złamane prawo.

Jak informuje KRIR, Pomimo kontraktacji zakłady przetwórcze odmawiają zakupu ogórków lub wyznaczają limity skupu. Ceny proponowane w niektórych zakładach są niższe niż cena utrzymania plantacji. Rolnicy uważają, że jest to zmowa cenowa zakładów lub przyczyną może być masowy import z zagranicy.

Ogórki są towarem, który musi być systematycznie zbierany i natychmiast przetworzony. Nie mogą czekać na polu ani w gospodarstwie na poprawę koniunktury. W związku z tym rolnicy są zmuszeni do niszczenia plantacji.

Problem niskich cen ogórków dotknął szczególnie województwa małopolskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI