PPO Siechnice: łuna świetlna nad szklarniami pomidorów zostanie, ale nie w nocy

Autor: Radio Wrocław 30 listopada 2020 11:26

PPO Siechnice: łuna świetlna nad szklarniami pomidorów zostanie, ale nie w nocy Łuna świetlna nad Siechnicami; fot. materiały prasowe

Część mieszkańców narzeka, że nie rozróżnia nocy od dnia, ale urzędnicy rozkładają ręce i tłumaczą, że nie da się nic zrobić w obecnym stanie prawnym. Światło, którym Przedsiębiorstwo Produkcji Ogrodniczej Siechnice doświetla pomidory, stało się jednym z bardziej charakterystycznych elementów podwrocławskiej gminy - podaje "Radio Wrocław".

Burmistrz Siechnic Milan Ušák przypomina, że nałożono na firmę obowiązek przeprowadzenia przeglądu ekologicznego. Wszystko po to, aby sprawdzić jak szklarnie działają na środowisko. Przedsiębiorstwo odwołało się, więc sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Tam uchylono tę decyzję stwierdzając, że instytucja ochrony środowiska nie powinna być na tym etapie zastosowana.

W tej sprawie interpelację składała także posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Tracz. Tu jednak okazało się, że podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie podlegają kontroli inspekcji ochrony środowiska i ocena wpływu emisji światłem ze szklarni na stan zdrowia mieszkańców Siechnic jest poza kompetencjami tej inspekcji.

Wiadomo jednak, że sytuacja po interwencjach poprawiła się. Szklarnie nie są doświetlane w porze nocnej, a firma zamontowała także specjalne kurtyny na boczne ściany.

Więcej na radiowroclaw.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI