Powstaną odmiany fasoli odporne na choroby i tolerancyjne na suszę?

Autor: www.sadyogrody.pl/ Inhort 30 kwietnia 2021 11:21

Powstaną odmiany fasoli odporne na choroby i tolerancyjne na suszę? Jest szansa na fasolę odporną na choroby i tolerancyjną wobec suszy? / fot. materiały prasowe

Jednym z tematów badawczych na ten i kolejne lata w Instytucie Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach jest poznanie molekularnych podstaw mechanizmów odpowiedzi fasoli na wybrane stresy biotyczne i abiotyczne.

Doświadczenia będą realizowane w ramach Badań podstawowych na rzecz postępu biologicznego w produkcji roślinnej w latach 2021-2027 dofinansowanych ze środków budżetu państwa.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę opracowania nowych i wydajnych strategii
pozwalających na zmniejszenie zagrożenia dla produkcji fasoli nie tylko ze strony ograniczonej dostępności wody, ale też z powodu zwiększającej się presji patogenów chorobotwórczych – sprawców obwódkowej (Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola) i ostrej bakteriozy (Xanthomonas phaseoli pv. phaseoli).

Spodziewanym efektem wymiernym proponowanych badań będzie scharakteryzowanie polskich materiałów fasoli pod względem reakcji na stres niedoboru wody oraz porażenie przez P. savastanoi pv. phaseolicola i X. phaseoli pv. phaseoli.

Przewiduje się także, że wyniki podjętych badań wspomogą w przyszłości hodowlę odpornościową fasoli – powstaną odmiany odporne na bakteriozy oraz bardziej tolerancyjne na deficyt wody.

Wynikiem realizacji badań będzie również opracowanie metod diagnostycznych pozwalających na szybką i specyficzną identyfikację bakterii, co powinno się przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa fitosanitarnego w produkcji nasiennej fasoli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI