×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Popyt na warzywa. Handel przed świętami ożywia się, ale towaru brakuje

Autor: Krystyna Zagórska 19 grudnia 2022 15:28

Popyt na warzywa. Handel przed świętami ożywia się, ale towaru brakuje Popyt na warzywa jest większy, ale dużo mniejsza jest ich dostępność/ fot. unsplash

- Przed świętami ożywił się popyt na warzywa. Marazm handlowy który był w listopadzie, przerodził się w większe zapotrzebowanie na produkty przechowalnicze, ale także pochodzące z importu – mówi serwisowi sadyogrody.pl Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Dzisiaj popyt na warzywa jest większy, ale dużo mniejsza jest ich dostępność. Brakuje także towaru z Hiszpanii czy Turcji, co tylko potwierdza, że produkcja już nie wzrasta a wręcz będzie malała, w zależności od warunków pogodowych i chorób które rozprzestrzenia się niestety coraz więcej – mówi Paweł Myziak.

Rynek pomidora malinowego 2022/23

Na rynku pomidora malinowego jest duży problem. Braków jest coraz więcej. W Hiszpanii i Turcji nie ma pomidorów malinowych tyle co potrzeba, aby zaspokoić zapotrzebowanie. W Polsce także jest mniej pomidora malinowego „doświetlanego” niż w poprzednich latach, ze względu na ogromny wzrost kosztów – mówi.

Konsument szuka tańszego produktu. Mając do wyboru cenę 5-8 zł za pomidora i 18-21 za pomidora malinowego, mimo wszystko konsument wybiera mniej smacznego pomidora. Zrobił się rynek na towary o średnich cenach i średniej jakości. Towary premium nie mają już takiego przebicia – dodaje Paweł Myziak.

Wzrost kosztów produkcji w warzywnictwie

- Na rynku zostali producenci którzy mają podpisane długoterminowe umowy na prąd. Mimo wszystko też dużo ryzykują ze względu na cenę opału. Miał kosztował 300 zł dzisiaj ponad 1000 zł. Mamy 3- krotny wzrost – zaznacza.

Zobacz także:

Śnieg zagraża konstrukcji tuneli. To dodatkowe koszty dla producentów

Producenci warzyw skupiają się głównie nad planowaniem produkcji na przyszły rok. Muszą sami podjąć ryzyko, co wybrać - które produkty dobrze rokują. Producenci owoców gatunków i odmian, które nie dają już opłacalności, szukają innych alternatyw i będą próbować rozszerzyć produkcję o inne warzywa – podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI