×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomidory na przetwory. Nowe odmiany o owalnych i podłużnych owocach

Autor: Krystyna Zagórska 08 marca 2023 13:34

Pomidory na przetwory. Nowe odmiany o owalnych i podłużnych owocach Nowe odmiany pomidora gruntowego pod zbiór mechaniczny/ fot. shutterstock

W Polsce w sprzedaży dominują odmiany pomidora gruntowego pod zbiór mechaniczny. W regionie Łowicza czy Kujaw producenci preferują odmiany o wydłużonym owocu, dające dobry plon ale także wymagające dobrego stanowiska i nawadniania.

Firma Bayer – Seminis wprowadza do oferty nowe odmiany pomidora gruntowego o owocu owalnym i podłużnym z przeznaczeniem pod zbiór mechaniczny.

Nowa odmiana pomidora o owocach owalnych

Odmianę Incipit F1 cechuje wczesność, koncentracja dojrzewania i trwałość polowa owoców.

Incipit jest odmianą bardzo wczesną o twardych owocach ze zdolnością do przelegiwania na krzaku (nawet do października). Wydaje owoce typu „blocky” o średniej masie ok 70 g i dobrej grubości miąższu, intensywnie wybarwione wewnątrz i zewnątrz.
Rośliny cechuje zwarty pokrój, krótkie międzywęźla.

Odmiana Incipit daje możliwość zredukowania do minimum procent niedojrzałych owoców przy zbiorze jednofazowym.

Sadząc Incipit przy dużym zagęszczeniu np. 28 tys. na ha, można uzyskać w polskich warunkach, plony rzędu 100-120 t/ha. We Włoszech ta odmiana wykazała w testach najwyższą koncentrację dojrzewania owoców – mówił Radosław Grabowski, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie Bayer- Seminis, podczas styczniowego spotkania z przedstawicielami przemsyłu przetwórczego.

W sezonie 2023 do testów trafi odmiana Barrick F1, o owalnych owocach pomidora.

Nowa odmiana pomidora o owocach podłużnych

Firma wprowadza także nową odmianę pomidora o  podłużnych owocach – Eventus F1.

Eventus jest odmianą średnio wczesną, - jak podają hodowcy - łatwą w uprawie w różnych warunkach. Daje owoce o masie 85-100 g. Odmianę wyróżnia wydłużony kształt, oraz intensywne wybarwienie wewnątrz i zewnątrz owocu. Jako zaletę wskazuje się także bardzo dobra konsystencję i trwałość owoców.

Rośliny nowej odmiany mają pokrój rustykalny, ale zwarty, dobrze kryjący owoce przed oparzelizną. Odmianę wyróżnia także pakiet odporności na choroby, w tym na zarazę ziemniaka, alternarię i bakteriozę.

- Z odmian o podłużnym owocu standardem we Włoszech jest Docet oraz SV5197TP F1, która ‘więcej wybacza’. Daje trochę większe owoce od odmiany Docet. Na plantacjach bez nawadniania nie ma tendencji do drobnienia owoców – mówił Radosław Grabowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI