×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomidory i ogórki - dostępne są jeszcze polskie warzywa?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 07 grudnia 2022 08:11

Pomidory i ogórki - dostępne są jeszcze polskie warzywa? Ostatnie większe dostawy krajowego ogórka szklarniowego sprzedano w listopadzie za średnio 6,00 zł/kg. / fot. shutterstock

Skończyły się dostawy pomidorów ze szklarni. Producenci czekają na decyzje odnośnie zakupu węgla na preferencyjnych warunkach co pozwoli na wznowienie produkcji. Jeśli chodzi o ogórki na rynku dominują już warzywa z importu.

Pomidory - jaka sytuacja na rynku? 

Producenci pomidorów szklarniowych w większości zakończyli sezon. Nawet wśród dysponujący instalacjami do całorocznej produkcji, część zdecydowała się nie kontynuować pracy zimą, w obawie o opłacalność produkcji przy obecnych kosztach i zimowej konkurencji z krajów o cieplejszym klimacie.

Szklarniowcy mają dostać możliwość zakupu węgla na preferencyjnych warunkach. Złożyli dokumenty, udowadniają ze są producentami szklarniowymi i czekają na decyzje oraz dostawy nośnika energii. Tymczasem dostawcy pomidorów malinowych z obiektów całorocznych mogą otrzymać za swoją produkcje 12,00-15,00 zł/kg. Pierwsze dostawy takich pomidorów pokrywały się ostatnimi plonami z tradycyjnych szklani, których ceny były znacząco niższe i warunkowane jakością warzyw. Już niedługo spodziewane są dostawy tańszej  konkurencji z Turcji i Maroka. Obecnie ceny importowanych pomidorów zaczynają się od 4,50 zł/kg.

Ogórki szklarniowe - dominuje import 

Ostatnie większe dostawy krajowego ogórka szklarniowego sprzedano w listopadzie za średnio 6,00 zł/kg. Obecnie od tej ceny zaczynają się stawki za importowane warzywa, a niewielka podaż ogórków z krajowej produkcji wyceniana jest na rynkach hurtowych na 10,00-13,00 zł/kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI