×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pomidor Lima idealny na przeciery. Co wiemy o tej odmianie?

Autor: SadyOgrody.pl 02 lutego 2023 14:16

Pomidor Lima idealny na przeciery. Co wiemy o tej odmianie? Jak uprawiać pomidory odmiany Lima?/ fot shutterstock

Pomidory odmiany Lima idealnie nadają się do przecierów. To wczesna holenderska odmiana do uprawy polowej o podłużnych owocach.

Pomidor Lima - co to za odmiana?

Lima to wczesna, holenderska odmiana pomidorów. Owoce tej odmiany są podłużne o ładnym czerwonym kolorze. Są twarde i mięsiste. Lima jest to odmiana łatwa w uprawie i odporna na choroby. Sadzi się ją z rozsady na której przygotowanie potrzeba około 6 tygodni. 

Jest to odmiana bardzo plenna i łatwa w uprawie. Możemy uprawiać ją na szeroką skalę do celów przetwórczych bądź tez w przydomowym ogórku. Nawet najmniej doświadczeni ogrodnicy poradzą sobie z ich uprawą. 

Pomidor Lima - sadzonki i ich pikowanie

Optymalnym terminem wysiewu nasion pomidora Lima będzie początek kwietnia. Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być luźna, przepuszczalna i mało podatna na przesychanie dlatego nie każda będzie odpowiednia. Aby zapewnić sobie wzrost rośliny warto zainwestować w specjalną ziemię dedykowaną do wysiewu nasion. Oczywiście możemy takie podłoże przygotować samodzielnie z torfu, piasku i próchnicy jednak przy zakupie dedykowanej ziemi mamy pewność, że podłoże będzie wolne od patogenów chorobotwórczych. Ich obecność może negatywnie odbić się na zdrowotności siewki. Ważnym aspektem jest również wybór odpowiednich nasion - nie mogą być stare i zawilgocone bowiem mogą stracić zdolność do kiełkowania. 

Nasiona pomidora Lima można wysiać punktowo bądź rzutowo. Początkowo należy wysiać nasiona w skrzynkach bądź specjalnie do tego przeznaczonych tackach. Pojemniki wypełniamy podłożem, lekko zwilżamy i ugniatamy. Nasiona wciskamy do ziemi, przysypujemy warstwą ziemi i podlewamy. 

Nasiona pomidorów odmiany Lima zaczną kiełkować po około 7 dniach pod warunkiem zapewnienia im temperatury 20-22 st. C. Po około 3 tygodniach można przepikować pomidory do pojedynczych doniczek.

Pomidor Lima - jak uprawiać i pielęgnować?

Sadzonki pomidorów Lima wsadzamy do gruntu około 15 maja kiedy to minie zagrożenie przymrozkami. Po posadzeniu sadzonki należy obficie podlać. Pielęgnacja pomidorów jest łatwa - należy je podlewać i chronić przed chorobami. Rośliny nie wymagają cięcia ani palikowania. 

Kiedy można zbierać pomidory Lima?

Okres zbiorów pomidorów Lima przypada na lipiec-wrzesień.

Pomidory Lima idealne do przecierów

Ze względu na mięsisty miąższ odmiana pomidorów Lima jest idealna do przecierów, na keczupy i do słoików. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI