Podlaskie: Porejestrowe doświadczenia z uprawą fioletowych ziemniaków

$data.author.description Autor: farmer.pl 25 kwietnia 2021 13:03

Podlaskie: Porejestrowe doświadczenia z uprawą fioletowych ziemniaków Na Podlasiu sadzą fioletowe ziemniaki/ fot. pixabay

Czy fioletowe ziemniaki zyskają uznanie wśród konsumentów? Czas pokaże, tymczasem doświadczenia z uprawą takich właśnie ziemniaków rozpoczęli - jako jedyni w kraju - specjaliści ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie na Podlasiu.

Odmiana Provita – bo o niej mowa - została wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w styczniu tego roku. To pierwsza polska odmiana ziemniaka o fioletowym miąższu, zgłoszona przez Hodowlę Ziemniaka Zamarte Sp. z o.o. - Grupa IHAR.

Porejestrowe doświadczenia z uprawą fioletowych ziemniaków rozpoczęli właśnie – jako jedyni w kraju - specjaliści ze Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie na Podlasiu. To jeden z lepszych terenów do uprawy tego warzywa.

- Jest to odmiana wczesna, powinna dojrzewać po 80 dniach od posadzenia. Nadaje się na sałatki, na frytki, na chipsy i jako po prostu dodatek do drugiego dania. Wydaje się, że powinna być bardziej odporna na żerowanie stonki ziemniaczanej i zarazę ziemniaczaną, aczkolwiek to będziemy mogli ocenić dopiero po sezonie wegetacyjnym – mówi dla serwisu Podlaskie24 dr inż. Bronisław Puczel, dyrektor SDOO w Krzyżewie.

Więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI