×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pierwsze polskie szparagi trafiają na rynek

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 17 kwietnia 2020 11:26

Pierwsze polskie szparagi trafiają na rynek W ubiegłym tygodniu w sprzedaży pojawiły się pierwsze polskie szparagi z plantacji z zachodniej Polski/ fot. shutterstock

- W tygodniu przed świętami Wielkanocnymi w sprzedaży pojawiły się pierwsze polskie szparagi z plantacji z zachodniej Polski. To dopiero początek sezonu. Ochłodzenie, które wystąpiło w zeszłym tygodniu spowolniło wzrost wypustek szparaga – mówi Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.

Tradycyjne zbiory szparaga rozpoczną się po 20 kwietnia.

Obecnie w sprzedaży zaczynają pojawiać się pierwsze partie szparaga, w cenie 22-25 zł za kilogram. Pochodzą one z plantacji podwójnie okrytych folią. Za sprawą łagodnej zimy tegoroczny sezon szparagowy rozpoczął się w pierwszej dekadzie kwietnia, czyli w podobnym terminie do roku ubiegłego.

Marian Jakobsze zaznacza, że sezon dopiero rusza. Obecnie obserwuje się spowolnienie w zbiorach z powodu chłodnych nocy z przymrozkami, które spowalniają wzrost szparaga.

Sezon pod względem jakości szparaga zapowiada się bardzo dobrze. Uprawom wprawdzie zaczyna doskwierać susza, ale dopiero miesiąc maj zadecyduje o plonach.

Jak producenci szparaga radzą sobie z pracami w czasie pandemii koronawirusa?

- Duże firmy których uprawy zajmują kilkadziesiąt lub kilkaset hektarów na pewno będą miały problemy ze zbiorem szparaga. Pracownicy z Ukrainy nie dojechali, natomiast ci którzy zdążyli przyjechać odbywają 2-tygodniową kwarantannę i po niej dopiero wrócą do pracy. Wielu pracowników nie dojechało z powodu wstrzymania wydawania dokumentów. W tej chwili tkwimy w martwym punkcie. Liczymy na pracowników z innych zakładów, które wstrzymały produkcję oraz na mieszkańców pobliskich miejscowości. W przypadku trzech miesięcy postojowego, można spróbować pracy w innej branży – mówi Marian Jakobsze.

Według szacunków Polskiego Związku Producentów Szparaga krajowa produkcja szparagów wyniesie od 8 do 10 tys. ton. Łączna powierzchnia upraw zajmuje ok. 2 tys. ha.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI