Pieczarkarze załamani. Dobija ich wzrost cen energii

Autor: fresplaza.com 16 września 2022 15:07

Pieczarkarze załamani. Dobija ich wzrost cen energii W piątek na północy i południu kraju, przelotne opady deszczu. / fot. shutterstock

Niestabilne ceny energii sprawiają, że belgijska uprawa pieczarek jest ogromnym wyzwaniem.

Wysokie ceny energii problemem dla producentów pieczarek 

Belgijscy pieczarkarze przeżywają obecnie trudny okres. Głównym problemem jest to, że nikt nie wie dokładnie, ile będzie kosztować energia w przyszłym, a nawet w tym miesiącu. Ceny energii zmieniają się tak bardzo, że nikt nie wie, na czym stoją. 

- Jako hodowcy pieczarek jesteśmy wyjątkowi w uprawie warzyw. Potrzebujemy dużo energii przez cały rok. Uprawiamy pieczarki w temperaturze między 17 a 18°C, więc latem musimy używać systemów chłodzenia. wilgoć w komórkach rośnie, więc musimy je również podgrzać, aby zredukować to do normy - mówi Paul Delbeke z Districhamp.

- W zimie proces ten jest dokładnie odwrotny; wchodzące powietrze musi być ogrzewane i jednocześnie nawilżane parą. Oznacza to, że każdy producent zużywa dużo energii przez cały rok, co przy obecnych wzrostach cen energii i innych oznacza koszty uprawy do 0,50 euro więcej za kilogram – wyjaśnia Paul.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI