Papryka 2022 - sezon dał zarobić producentom?

Autor: Krystyna Zagórska 20 listopada 2022 12:10

Papryka 2022 - sezon dał zarobić producentom? Dobre ceny papryki utrzymały się/ fot. sadyogrody

Sezon na warzywa ciepłolubne się skończył. - Udało się w naszej firmie utrzymać dobre ceny na paprykę – mówi serwisowi sadyogrody.pl Paweł Myziak, wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, właściciel firmy Euro-Papryka.

Końcówka sezonu na polską paprykę

Sezon na warzywa ciepłolubne się skończył. - Udało się w naszej firmie utrzymać dobre ceny na paprykę. Mniej więcej ceny dla producenta wzrosły proporcjonalnie do wzrostu kosztów. Nie było jednak takiej rewelacji, że zarobiliśmy więcej w stosunku do poprzednich lat – zaznacza Paweł Myziak.

Długi sezon i ciepły październik pozwolił uzyskać lepsze plony papryki. Cierpliwi i pracowici producenci zebrali dobry plon za względnie przyzwoitą cenę. Rok 2022 można uznać za średni dla producentów papryki. Natomiast sezon jeszcze się nie skończył, ponieważ w sklepach ciągle dostępna jest polska papryka – podsumowuje.

Warzywa okopowe i kapustne 2022

Na warzywa okopowe jest obecnie bardzo duży popyt. Ciągle mają atrakcyjną cenę.

Według Pawła Myziaka, za warzywa okopowe można uzyskać przyzwoite pieniądze, ale nie wiadomo jak będzie dalej. Część warzyw z pewnością pozwoli zarobić producentom. Dużo kapusty na dzień dzisiejszy wyjeżdża z kraju za granicę. Popyt jest zarówno na białą, jak i czerwoną kapustę. W branży widać natomiast tendencje, żeby ograniczyć przechowywanie. Koszty w ogrodnictwie diametralnie wzrosły.

- Przechowywanie towaru przez miesiąc w chłodniach, przy obecnych kosztach energii, mija się z celem. Przez ten okres cena znacząco nie wzrośnie. Włączanie chłodnictwa na miesiąc czy półtora miesiąca jest bardzo słabym pomysłem. Producenci mają swoje zobowiązania, muszą też kupić środki do produkcji na kolejny sezon – mówi.

Podobnie jest z innymi produktami. Wydaje mi się, że czeka nas trudny czas przed świętami. Największym problemem nie będzie kwestia dostępności warzyw, ale kwestia osób, które będą w stanie warzywa przygotować w okresie przedświątecznym do sprzedaży – dodaje Paweł Myziak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI