Ostatni moment na wysiew nasion lub rozsady warzyw liściowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 24 sierpnia 2015 16:05

Ostatni moment na wysiew nasion lub rozsady warzyw liściowych W sprzyjających warunkach z uprawy szpinaku można uzyskać plon wielkości 20-25 t/ha/ fot. shutterstock.com

W sierpniu można jeszcze uprawiać warzywa liściowe z przeznaczeniem na zbiór jesienny, m.in. roszponkę, rukolę, portulakę, sałatę kruchą i masłową, szpinak, oraz endywię. Warzywa te posiadają krótki okres wegetacji, a podstawowe zabiegi pielęgnacyjne przeważnie ograniczają się do odchwaszczania i nawadniania plantacji.

Nasiona roszponki na zbiór jesienny można wysiewać do końca sierpnia. Zbiór liści przeprowadza się sukcesywnie po 70-90 dniach od siewu (październik-listopad). Z plantacji można wycinać też całe rozety liści. W uprawie na zbiór jesienny można uzyskać nawet 2-krotnie wyższy plon, czyli 4 t/ha, niż przy uprawie wiosennej .

Rukolę uprawianą z przeznaczeniem na zbiór późnojesienny i zimowy nożna również wysiewać do końca sierpnia. Zbiór wykonuje się po 4-6 tygodniach od siewu - jednorazowo, bądź systematycznie, co 2-3 tygodnie. Z kolei nasiona portulaki bezpośrednio do gruntu należy wysiewać, co 3 tygodnie. Liście zbiera się sukcesywnie (2-3 razy w ciągu wegetacji). Z uprawy można uzyskać plon wielkości około 15-25 t/ha.

Nasiona sałaty kruchej – ‘Grenada Ożarowska’, ‘Królowa Lata’, można jeszcze siać do drugiej dekady sierpnia. Rozsadę sałaty masłowej, m.in. ‘Dippego’, ‘ Ewelina’ można wysadzać do jesieni. W ofercie firm nasiennych znajduje się także odmiana ‘Meraviglia D Inverno’, która zimuje w polu bez stosowania osłon. Zbiór główek, bądź rozet wszystkich rodzajów sałat przeprowadza się stopniowo, w miarę ich dorastania.

Siew nasion szpinaku wykonuje się do połowy sierpnia (zbiór październik- listopad). W uprawie znane są także odmiany zimujące, m.in. ‘Asta F1’, ‘Matador’ i ‘Olbrzym zimowy’. Nasiona tych odmian można wysiewać od końca sierpnia do połowy września, a zbiór przeprowadza się od połowy kwietnia do połowy maja, gdy rośliny wytworzą 5-6 liści. W sprzyjających warunkach uprawy można uzyskać plon wielkości 20-25 t/ha.

Z kolei rozsadę endywii na zbiór jesienny należy wysadzać pod koniec sierpnia i na początku września. Zbiór rozet przeprowadza się po 10-12 tygodniach od momentu sadzenia rozsady. Z rozsady sadzonej na przełomie sierpnia i września plony zbiera się w październiku i w listopadzie. Plon w uprawie endywii wynosi około 20-40 t/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI