O diagnostyce chorób ziemniaka na spotkaniu zorganizowanym przez firmę SyngentaFarmer.pl - 09 lipca 2018 14:50


8 lipca w Kościerzynie w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bartoszewicach Syngenta zorganizowała dla producentów ziemniaka spotkanie branżowe. Przewodnim tematem była ochrona fungicydowa tego gatunku. W tym roku impreza o takim charakterze odbyła się już po raz czwarty.

Spotkanie składało się z dwóch części, wykładowej oraz polowej. Część wykładową poprowadziła dr Katarzyna Rębarz, która głównie mówiła o tym jak należy ułożyć dobry program ochrony ziemniaka, przede wszystkim przed zarazą i alternariozą. By nie być gołosłownym na dowód przedstawiała wyniki licznych badań wewnętrznych, w których otrzymano wysoką skuteczność firmowych rozwiązań.

- O skuteczności całego programu fungicydowego decyduje w znacznej mierze moment rozpoczęcia ochrony i dobór odpowiedniego środka na pierwsze zabiegi. Ochronę zawsze należy rozpocząć przed pojawieniem się objawów chorobowych. W pierwszych zabiegach powinny iść preparaty systemiczne, które zwalczają pierwotne źródło infekcji, pochodzące od zarażonych sadzeniaków.

-W związku z tym na rozpoczęcie ochrony fungicydowej firma Syngenta poleca Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (metalaksyl i mankozeb). Dopiero po takim zabiegu można wejść z ochroną preparatami kontaktowymi i wgłębnymi. Z naszego portfolio do dalszej ochrony polecamy naprzemienne stosowanie dwóch preparatów: Carial Star 500 SC, (mandipropamid, difenokonazol) oraz Carial Flex (mandipropamid, cymoksanil) - informowała Rębarz.

Warto tu dodać, że preparat Carial Flex w zwalczaniu zarazy ziemniaka na liściach w skali EuroBlight został oceniony jako jedno z najskuteczniejszych rozwiązań fungicydowych (nota 4.4).

Specjalistka poświęciła dużo uwagi omówieniu problemów w diagnostyce podstawowych chorób ziemniaka, wzbogacając swoje wystąpienie licznymi fotografiami własnego autorstwa. Niestety wiele plantatorów nadal ma problemy z ich rozróżnieniem, a co za tym idzie ułożeniem dobrego programu ochrony i zastosowania w odpowiednich terminach właściwych fungicydydów.

W dalszej kolejności, po przekwitnięciu ziemniaka, gdy nadejdzie już faza dojrzewania firma poleca dwa rozwiązania: Amistar 250 SC (azoksystrobina) lub Revus 250 SC (mandipropamid). Na koniec na zasychanie naci i przerwanie rozwoju chorób, proponuje zastosować Reglone 200 SL (jon dikwatu). Niestety wstępnie Rębarz poinformowała, że dalsze losy dikwatu w UE są obecnie pod dużym znakiem zapytania. Prawdopodobnie wkrótce substancja ta zostanie wycofana.

OBSZERNA RELACJA NA WWW.FARMER.PL.