Niższe ceny skupu pieczarek - analiza

Autor: Mariusz Dziwulski, analityk rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas 16 grudnia 2015 14:43

Niższe ceny skupu pieczarek - analiza Średnie ceny skupu pieczarek w kraju w listopadzie br. były najniższe od 2006 roku; fot. shutterstock.com

Średnie ceny skupu pieczarek w kraju w listopadzie br. były najniższe od 2006 roku, biorąc pod uwagę historyczne notowania dla tego miesiąca. Wyniosły one 4,59 zł/kg, co oznaczało 7-proc. spadek r/r. Co więcej, w grudniu br. obserwować można było dalsze spadki cen tych grzybów.

Wg danych resortu rolnictwa, przeciętna cena pieczarek w drugim tygodniu grudnia (7-8 XII) ukształtowała się na poziomie 4,43 zł/kg i była o 4 proc. niższa niż miesiąc temu, a także o 15 proc. niż dwa miesiące wcześniej.

Przyczyną spadku może być słabszy popyt na rynkach zagranicznych, szczególnie na rynkach nieunijnych. O ile w poprzednim roku wprowadzony zakaz eksportu do Rosji łagodzony był poprzez znaczny wzrost wywozu pieczarek do Białorusi, to już w bieżącym sezonie wolumen sprzedaży do tego kraju nie jest aż tak znaczący.

Według danych Eurostatu w sierpniu i we wrześniu 2015 r. eksport pieczarek z Polski na Białoruś wyniósł "tylko" 348 t i był aż o 94 proc. niższy niż w analogicznym okresie przed rokiem (łącznie w tym samym okresie eksport na rynki nieunijne zmniejszył się o 84 proc. do 1,2 tys. t).

Z drugiej strony, pozytywny dla Polski, wzrost wywozu na rynek unijny (+17 proc. w sierpniu br.) nie jest w stanie zrekompensować strat, które są skutkiem wprowadzonego ponad rok temu zakazu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI