Niskie ceny i rosnące koszty produkcji uderzają w producentów papryki

Autor: kz/ www.sadyogrody.pl 05 sierpnia 2021 11:34

Sezon paprykowy rozpoczął się od niskich cen. Sytuacja powtarza się drugi rok z rzędu. Plantatorzy zaczynają z bardzo niskiego pułapu, a koszty produkcji rosną – mówi serwisowi sadyogrody.pl Paweł Myziak, członek zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Sezon paprykowy był wyjątkowo opóźniony w tym roku. Okres rozpoczęcia produkcji trwał dość długo za sprawą chłodnej pogody, po czym przyszły ciepłe noce i bardzo szybko nastąpiła maksymalizacja produkcji. Papryki sadzone później pokryły się w czasie z uprawami wcześniejszymi, co spowodowało chwilową nadpodaż na rynku.

Dobre zbiory warzyw ciepłolubnych

Warunki pogodowe sprzyjały uprawie warzyw dyniowatych. Wysokie temperatury z początku lata doprowadziły do wzrostu produkcji. W przedziale tygodniowym wydajność wzrosła 1,5 raza. Na rynek trafiały większe partie cukinii i ogórków gruntowych.

Opracowane technologie produkcji umożliwiają producentom papryki wejście na rynek z produktem już pod koniec czerwca, przez co nasz sezon pokrywa się z europejskim. Dostarczamy warzywa wcześniej, a Holendrzy przedłużają swoje zbiory. Podobnie jest w Hiszpanii. Sezon paprykowy w Murcji zbiega się w czasie z naszym regionem, co powoduje trudności w handlu – mówi Paweł Myziak.

Obecnie polska papryka sprzedawana jest w kraju (blisko 90 proc. produkcji). Eksport dopiero ruszy w drugiej połowie sierpnia. Od tego czasu na rynek lokalny będzie trafiać ok. 70 proc. produkcji a 30 proc. pójdzie na eksport. Producenci mają jednak obawy odnośnie handlu zagranicznego. Sytuacja wywołana pandemią Covid-19, spowodowała zmiany w kanałach dystrybucji i łańcuchu dostaw.

Polska papryka w sezonie dostarczana jest do wielu krajów w Europie, m.in. do Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Czech, Norwegii, Finlandii oraz na Białoruś i Węgry.

Niskie ceny papryki na starcie

Plantatorzy zmagają się z niskimi cenami papryki na starcie sezonu. - Ceny być może nie byłyby tak bardzo dotkliwe dla plantatora, gdyby nie wzrost kosztów produkcji. Wzrastają ceny opakowań, ale też koszty pracy i energii. Producentom jest bardzo ciężko. Nasilają się też problemy z pracownikami sezonowymi. Coraz mniej osób chce pracować w rolnictwie. Pracownicy z Ukrainy przeszli do innych branż. Dlatego produkcja warzyw i owoców w Polsce będzie zmniejszać się – mówi Paweł Myziak.

 

4 sierpnia w Potworowie koło Radomia odbyło się spotkanie inaugurujące drugą edycję kampanii Moc Polskich Warzyw. Gospodarzem wydarzenia było Zrzeszenie Producentów Papryki RP.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI