Niemcy: Słabe plony kapusty głowiastej wpływają na wzrost cenysadyogrody.pl/www.fruchtportal.de - 02 listopada 2018 13:18


Branżowy portal fruchtportal.de donosi, że Niemcy bardzo mocno ucierpiały z powodu tegorocznej suszy. Tamtejsza produkcja warzyw przyniosła znaczne straty, które w dużym stopniu dotknęły  kapusty głowiastej.

Jak podaje niemiecki Agrarmarkt Informations-Gesellschaft mbH (AMI) suche lato przyczyniło się do obniżenia plonów wielu warzyw, w tym kapusty głowiastej. Po deszczowym lecie z wysokimi plonami w roku poprzednim, warunki wegetacji w tym roku były dokładnie odwrotne. We wszystkich regionach Niemiec zabrakło opadów deszczu, co szczególnie negatywnie zaważyło w późnych stadiach uprawy kapust.

Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami przyjmuje się, że straty plonu wynoszą od 10 do 15 procent w porównaniu ze średnimi zbiorami. W porównaniu z wysokowydajnym rokiem ubiegłym mówi się o deficycie wynoszącym 25%. Nawet przesunięcie daty zbioru na drugą połowę października nie przyniosło pożądanego efektu, ponieważ nie udało się uzyskać oczekiwanego opadu. Obecnie zbiory nadal się odbywają, jednak masa główek jest znacznie mniejsza niż zwykle.

Według informacji portalu fruchtportal.de, trudna sytuacja podażowa znajduje odzwierciedlenie w poziomie cen. Nie tylko ceny producenta znacznie przekraczają poziom z poprzedniego roku, ale również ceny w sektorze detalicznym. Obecnie konsumenci płacą za kapustę białą o 44 procent więcej niż przed rokiem.