NEPG przewiduje spadek upraw ziemniaków z powodu koronawirusa

$data.author.description Autor: farmer.pl 28 października 2020 14:40

NEPG przewiduje spadek upraw ziemniaków z powodu koronawirusa Zbiory ziemniaków w pięciu głównych krajach zachodnioeuropejskich w tym sezonie szacuje się na 27,9 miliona ton/ fot. pixabay

Organizacja Północno-Zachodnich Producentów Ziemniaków (NEPG) zakłada, że ​​przyszłej wiosny producenci w północno-zachodniej UE posadzą łącznie 15 procent mniej ziemniaków - podaje farmer.pl.

Według NEPG, dzięki Covid-19 popyt na przetworzone produkty ziemniaczane gwałtownie spadł w Europie i na świecie. Obecne zapotrzebowanie na surowce z fabryk wynosi około 85 procent w porównaniu z ostatnim sezonem przed pandemią.

NEPG przewiduje dramatyczny spadek upraw ziemniaków z powodu koronawirusa. Powodem jest utrzymujący się znacznie niższy popyt ze względu na mniejsze zapotrzebowanie podczas pandemii Covid w branży gastronomicznej oraz wyjątkowo niski poziom cen.

Zbiory ziemniaków w pięciu głównych krajach zachodnioeuropejskich w tym sezonie szacuje się na 27,9 miliona ton, jeśli wszystkie ziemniaki będą nadal zbierane. To o 4,5 proc., czyli około 1 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Jednak biorąc pod uwagę niskie ceny i wysokie koszty, nie ma pewności, że wszystkie ziemniaki zostaną zebrane.

Obecny niski poziom cen przetwórstwa ziemniaków wyraźnie pokazuje napiętą sytuację na rynku. Ceny kontraktowe na giełdzie EEX w Lipsku w listopadzie to zaledwie 5,0 euro za 100 kg, a na kwiecień 2021- 6,50 za 100 kg to niewiele więcej. Rok temu ceny wynosiły 15,50 euro za 100 kg, czyli około trzy razy więcej.

Europejscy przetwórcy ziemniaków nadal gromadzą bardzo duże zapasy gotowych produktów w swoich chłodniach. Potrzebujesz znacznie mniej surowców przez dłuższy czas. Oczekuje się, że w przyszłym roku znacznie zmniejszą liczbę umów zawartych z plantatorami. Opierając się na faktycznych kosztach uprawy i przechowywania ziemniaków, NEPG nie przewiduje żadnych większych zmian cen kontraktowych.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI