×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mróz w Hiszpanii. Straty w sadach pestkowych i warzywach polowych

Autor: freshplaza.com / orm.es 03 lutego 2023 13:40

Mróz w Hiszpanii. Straty w sadach pestkowych i warzywach polowych Dwa tygodnie ochłodzenia w Hiszpanii z nocnymi przymrozkami negatywnie odbije się na uprawach w regionie Murcji. / fot. shutterstock

Dwa tygodnie ochłodzenia w Hiszpanii z nocnymi przymrozkami negatywnie odbije się na uprawach w regionie Murcji. Straty będą głównie w owocach pestkowych i warzywach polowych.

Mróz w sadach pestkowych w Hiszpanii

W niektórych miejscach przymrozki osiągnęły -6 i -7ºC. Rolnicy są przekonani o stratach w uprawach wczesnych odmian sadowniczych jakie będą efektem przymrozków, to póki co zachowują optymizm.

Najwcześniejsze nektarynki i brzoskwinie w Cieza, Calasparra i Vega Alta kwitły już gdy nadeszły mrozy. Szacuje się, że prawie 40 proc. kwiatów bardzo wczesnych odmian zostało uszkodzonych. 

- Na tych obszarach kwitnięcie było tydzień wcześniej ze względu na wiosenne temperatury w grudniu. Jednak gdyby te przymrozki miały miejsce w przyszłym miesiącu, szkody byłyby znacznie większe – powiedział Joaquin Gomez, prezes Apoexpa.

Straty w uprawach warzyw 

Wśród warzyw szczególnie ucierpiały karczochy w dolinie Guadalentin. 

Według Coag-Initiativa Rural de Alhama de Murcia szkody szacuje się na około 400 hektarów, głównie w uprawie karczochów, ale także sałaty. Przymrozki dotknęły również uprawy brokułów i kalafiora. 

Plantatorzy walczyli z mrozem na różne sposoby - przez całe noce palili w sadach kominki, piecyki, włączali zraszacze lub uruchamiali turbiny wiatrowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI