Dynie 2022. Jakie rodzaje królują na polskich stołach?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 10 października 2022 11:13

Dynie 2022. Jakie rodzaje królują na polskich stołach? Redakcja sadyogrody.pl wybrała się z kamerą na Południe Mazowsza, które słynie z produkcji papryki, ale również i dyni. / fot. shutterstock

Sezon dyniowy w pełni. Redakcja sadyogrody.pl wybrała się z kamerą na Południe Mazowsza, które słynie z produkcji papryki, ale również i dyni.

Paweł Myziak, właściciel firmy Euro-Papryka i wiceprezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP zabrał nas na plantacje dyni, na której uprawiane są ich cztery odmiany.

Dynia Celebration - czym się charakteryzuje? 

 - Znajdujemy się na ośmiohektarowej plantacji dyni na której uprawiane są cztery rodzaje dyni. Jest to dynia ozdobna odmiany Celebration która jest bardzo fajna bo ma różnego rodzaju kolory i kształty - mówi Paweł Myziak.  

Dynie ozdobne odmiany celebration / fot. materiały redakcji

Dynie jadalne a ozdobne - jakie są różnice?

 - Wszystkie dynie o których mówimy to dynie jadalne - również te dynie ozdobne. Możemy je zarówno postawić na kominku, jak i przetworzyć do konsumpcji - dodaje. 

Dynie odmiany Celebration to dynie nie tylko ozdobne, ale również i jadalne. Jednak większość dyń ozdobnych nie nadaje się do spożycia. Mają twardą skórę i miąższ dzięki czemu nadają się do długiego przechowywania i są odporne na uszkodzenia. Zwykle różnią się również wielkością - zwykle są małe o przeróżnych ciekawych kształtach, jednak nie jest to jedyny wyznacznik. 

Dynie jadalne mają dużą ilość miąższu w przeciwieństwie do tych wyłącznie ozdobnych. Najłatwiejszym sposobem na rozróżnienie dyni ozdobnej od jadalnej jest tekst smaku. Te pierwsze w surowym stanie będą wyraźnie gorzkie. Po obróbce cieplnej gorycz nie będzie już wyczuwalna, natomiast w dalszym ciągu te dynie nie powinny być spożywana.

Dynia Piżmowa - idealna kulinarna dynia

Drugi rodzaj to dynia Piżmowa która świetnie nadaje się do przechowywania nawet przez całą zimę. Ta odmiana charakteryzuje się bardzo małą komorą nasienną co powoduje, że 90 proc. zakupionej przez nas dyni nadaje się do wykorzystania.

Dynie piżmowe / fot. materiały redakcji

Dynie Hallowen - Mars i Gomez

Kolejne to dynie typu Hallowen - Mars i Gomez. Są to najbardziej popularne dynie w polskich sklepach, ważące od 1 do 3 kg o pomarańczowym kolorze. 

Dynie przygotowane do sprzedaży/ fot. redakcja sadyogrody

Dynie Hokkaido i Nelson - czym się charakteryzują? 

- Kolejną odmianą którą mamy na plantacji jest królowa dyń kulinarnych czyli dynia Hokkaido. Ma bardzo fajny intensywny, czerwony kolor i dużą zawartość karotenu. Jest to odmiana kupowana najczęściej na przeciery i zupy dyniowe - przyznaje rozmówca. 

Na rynku dostępna jest również dynia Nelson. Jest to dynia z typu dyń szarych zdobywająca coraz większą popularność. Charakteryzują ją duży okres pozbiorczy jeśli chodzi o przechowywanie. Ta odmiana dyni nie wygląda na dużą dynię, natomiast średni ciężar wynosi od 4 do 5 kg. Nie ma dużej komory nasiennej w związku z czym może być prawie w pełni wykorzystana kulinarnie. 

Dynie odmiany Nelson / fot. materiały redakcji

Dynie - uprawa i odpowiednie warunki 

Dynie produkowane są nie tylko na Południu Mazowsza ale w różnych częściach Polski. Od czterech, może pięciu lat widoczny jest renesans dyniowego szału. Dynie coraz częściej goszczą na naszych stołach.

- Dynie są stosunkowo łatwym produktem w uprawie. Nie ma w tej chwili jeszcze zbyt dużo naturalnych szkodników. Są różnego rodzaju choroby grzybowe, które dotyczą gatunków dyniowatych, ale również cukinii czy ogórków. Natomiast jest to na tyle prosta uprawa, że nie wymaga dużych nakładów jeśli chodzi o środki ochrony roślin. Dynie lubią - w zależności od odmiany - ziemię które nie są zbyt ciężkie, czyli klasowo zbyt wysokie ponieważ mogą mieć problem ze złapaniem koloru. W takich sytuacjach najczęściej czekamy zbyt długo, żeby miały odpowiedni kolor zaczynają pojawiać się przymrozki, które potrafią zniszczyć plony. Przymrozki, które przychodzą w połowie września potrafią nam zniszczyć nie tylko liście ale też owoce, przez co bardzo szybko tracą trwałość pozbiorczą. Po przemrożeniu dynie nadają się do sprzedaży na świeżym rynku, gdyż ich shelf life jest znacznie skrócone - tłumaczy Paweł Myziak. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI