Małopolskie: grad zniszczył uprawy warzyw

Autor: Dziennik Polski / AgroUnia 07 czerwca 2021 08:10

Małopolskie: grad zniszczył uprawy warzyw Gradobicie w Małopolsce; fot. shutterstock.com

W małopolskiej gminie Igołomia-Wawrzeńczyce wystąpiła burza z gradem, która uszkodziła uprawy kapusty, kalafiorów, brokułów, cukinii - podaje "Dziennik Polski".

Ciemne chmury kłębiły się po południu w sobotę 5 czerwca 2021 r. Nawałnica zaczęła się około godz. 16. - Gradobicie trwało ze 20 minut. Padał grad wielkości wiśni lub czereśni. Niszczył ludziom uprawy - mówi Szymon Gawlikowski, prezes OSP Wawrzeńczyce. 

Straty gradowe w uprawach warzywniczych

Przed gradem udało się uchronić warzywa, które jeszcze były pod tunelami. Foli nie rozrywało na potęgę. Natomiast to, co było w polach nieosłonięte, zostało zniszczone. - Kapusta biała po uderzeniu gradu pęka i nie sposób z niej cokolwiek uratować. Tak samo cukinia - jest miękka, więc grad ją niszczy doszczętnie. Straty są też w uprawach kalafiorów i brokułów, bo niewiele jest w nich liści, które mocno osłaniają, że ochronią przed gradem. Straty będą duże - mówi Szymon Gawlikowski.

Brak ubezpieczeń z dotacją

Sprawę nagłaśnia AgroUnia, która docieka, dlaczego w tym roku ograniczono możliwość ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa. 

- Rolnicy w tym roku nie mogli ubezpieczyć swoich upraw. To jest prawdziwy skandal, który zobowiązujemy się wyjaśnić - napisała AgroUnia na Facebooku.

"

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI