Kiepski sezon dla sprzedawców runa leśnego. Pogoda wpływa na zbiór kurek

Autor: innpoland.pl 30 sierpnia 2021 10:54

Kiepski sezon dla sprzedawców runa leśnego. Pogoda wpływa na zbiór kurek Pogoda wpływa na zbiór kurek; fot. shutterstock.com

Pogoda nie oszczędziła nawet naszego narodowego przysmaku, którym są kurki. Jest ich w tym roku wyjątkowo mało, a lada chwila sezon mogą przedwcześnie zakończyć przymrozki - podaje innpoland.pl.

Firmy zajmujące się sprzedażą runa leśnego załamują ręce. Z powodu upałów dopiero od połowy sierpnia możemy mówić o sezonie na kurki – wcześniej grzyby te były dla przemysłu za drogie. Nawet teraz, z powodu niewielkich zbiorów, ceny kurek w skupach stanowią nawet dwukrotność cen z poprzedniego roku – a pierwsze przymrozki niosą ryzyko przedwczesnego zakończenia sezonu.

Pogoda wpływa na zbiory grzybów

– Dotychczas nie mamy żadnych innych grzybów w wielkości przemysłowej poza kurkami. Bardzo często o tej porze roku mieliśmy już dostępne rydze, borowiki i inne grzyby. Kurki zaczęły owocować dużo później niż zawsze – stwierdza w rozmowie z serwisem Business Insider Łukasz Kazberuk, prezes Polskiej Ogólnopolskiej Izby Eksporterów Runa Leśnego.

Jak dodaje, trudna sytuacja dotyczy również innych owoców leśnych: jagód i malin. Sprzedawane są one po równie wysokich cenach jak kurki.

– Branża przetwórstwa runa leśnego jeśli chodzi o owoce leśne, ma katastrofalny czas. Takiej sytuacji, jaka jest w tym roku na rynku kurek, nie było przez ostatnich 40 lat – ocenia Kazberuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI