Kiedy siać pomidory i jak to zrobić?

Autor: SadyOgrody.pl 26 stycznia 2023 12:44

Kiedy siać pomidory i jak to zrobić? Pomidory to warzywa bardzo popularne i smaczne. Największą satysfakcję daje ich samodzielna uprawa. / fot. shutterstock

Pomidory to warzywa bardzo popularne i smaczne. Największą satysfakcję daje ich samodzielna uprawa. Kiedy je siać i jak to zrobić? Zobaczcie sami.

Jak siać pomidory?

Ziemia do wysiewu pomidorów powinna być luźna, przepuszczalna i mało podatna na przesychanie dlatego nie każda ziemia będzie odpowiednia. Aby zapewnić sobie wzrost rośliny warto zainwestować w specjalną ziemię dedykowaną do wysiewu nasion. Oczywiście możemy takie podłoże przygotować samodzielnie z torfu, piasku i próchnicy jednak przy zakupie dedykowanej ziemi mamy pewność, że podłoże będzie wolne od patogenów chorobotwórczych. Ich obecność może negatywnie odbić się na zdrowotności siewki. Ważnym aspektem jest również wybór odpowiednich nasion - nie mogą być stare i zawilgocone bowiem mogą stracić zdolność do kiełkowania. 

Nasiona można wysiać punktowo bądź rzutowo. Początkowo należy wysiać nasiona w skrzynkach bądź specjalnie do tego przeznaczonych tackach. Pojemniki wypełniamy podłożem, lekko zwilżamy i ugniatamy. Nasiona wciskamy do ziemi, przysypujemy warstwą ziemi i podlewamy. 

W pierwszym etapie warto przechowywać sadzonki w doniczkach w zamkniętym pomieszczeniu lub szklarni. Produkcja rozsady trwa 6-8 tygodni. Rośliny możemy przenieść na miejsce docelowe w maju - w drugiej lub trzeciej dekadzie. 

Jak długo rośnie pomidor z nasion?

Pomidory zaczną kiełkować po około dwóch tygodniach pod warunkiem zapewniania im odpowiednich warunków. Do wschodów temperatura powinna wynosić 2o-24 st. C, zaś po wschodach 16-20 st. C. Ziemia powinna utrzymywać wilgoć. Kiedy wyrosną 2-3 liście można przeprowadzić pikowanie do większych doniczek ale tylko wtedy kiedy nasiona wysiewaliśmy rzutowo. W sytuacji kiedy każde jedno nasionko było posiane do oddzielnej doniczki pomidorów nie trzeba pikować. 

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Najlepszym terminem na wysiew pomidorów jest wczesna wiosna - od marca do 15 kwietnia. Wysiew w późniejszym terminie poskutkuje małym plonem albo jego brakiem. 

Kiedy siać pomidory pod folię, do tunelu?

Aby uprawiać pomidory w tunelu konieczne jest posiadanie zdrowej i silnej rozsady. Możemy kupić ją bądź przygotować samodzielnie. Około 15 maja możemy przeprowadzić sadzenie pomidorów w tunelach kiedy to minie ryzyko przymrozków. 

Kiedy siać pomidory do gruntu?

W naszych warunkach klimatycznych najpopularniejszym sposobem uprawy pomidorów jest ich produkcja z rozsady. Oczywiście jest możliwe posianie nasion bezpośrednio do gruntu jednak musimy liczyć się z tym, że taki sposób uprawy może zakończyć się niepowodzeniem. Dlatego też warto stosować okrycia przy takim sposobie uprawy. Sianie nasion bezpośrednio do gruntu należy przeprowadzić nie wcześniej jak 15 kwietnia i nie później jak 15 maja. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI