Buraki czerwone to jedne z najpopularniejszych w uprawie warzyw korzeniowych. Jednak jest on bardzo wrażliwy na przemarzanie dlatego termin jego jesiennego zbioru na zimowe przechowywanie jest niezwykle istotny dla jakości i przechowania tego warzywa.

Kiedy wyrywać buraki czerwone na zimę?

Należy pamiętać, że buraki muszą zostać wykopane przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, dlatego najlepszym terminem na jego zbiór jest czas od września do początku października, najlepiej w słoneczny dzień. Ale jeśli pogoda dopisuje, można przeciągnąć ostatni zbiór nawet do końca października, jednak konieczna jest wtedy systematyczna lustracja plantacji.

Podczas zbioru trzeba uważać na korzenie aby ich nie kaleczyć. Uszkodzony korzeń traci dużo soku i źle się przechowuje. Jednocześnie przy zbiorze liście należy ukręcać.

Jak przechowywać buraki?

Buraki należy przechowywać w chłodzie w temperaturze od 3 do 4 stopni Celsjusza. W cieplejszym otoczeniu bulwy buraków mogą wypuścić pędy. W warunkach piwnicznych buraki można przechowywać w skrzyni wypełnionej piaskiem, z zachowaniem przewiewności w pomieszczeniu.