Kapusta 2022: Jakie ceny pekinki, kapusty białej, czerwonej i włoskiej?

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 27 listopada 2022 09:54

Kapusta 2022: Jakie ceny pekinki, kapusty białej, czerwonej i włoskiej? Ceny kapusty czerwonej przeznaczanej na rynek świeży wynosiły w drugiej połowie listopada od 1,00 do maksymalnie 1,70 zł/kg. / fot. shutterstock

W połowie listopada nastąpił znaczny spadek cen sprzedaży kapusty pekińskiej. Jak kształtuje się sytuacja na rynku kapusty białej, czerwonej i włoskiej?

Ceny kapusty pekińskiej - koniec listopada 2022

W połowie listopada nastąpił znaczny spadek cen sprzedaży kapusty pekińskiej. Ceny oferowane za główki przeznaczane na rynek świeży wyceniano od 1,00 zł/kg i była to najniższa stawka oferowana w tym sezonie. Przedział cen sprzedaży za pekinkę wahał się od wspominanego 1,00 zł/kg do maksymalnie 2,40 zł/kg u dostawców niektórych (nie dyskontowych) sieci handlowych. Górny przedział cen był rzadkością. Większość kapusty pekińskiej w drugiej połowie listopada sprzedawano w cenach 1,00-1,20 zł/kg.

Powodem tak znacznego spadku cen był wzrost dostaw na rynek. Producenci zbierali plony późnych odmian i nie wszyscy decydowali się na długie przechowywanie. Część rolników chciała szybko sprzedać produkcję, co przełożyło się na istotną obniżkę cenników. Za niektórych producentów decyzje o nieprzechowywaniu plonów podjęła natura, bo  warzywa, które pozostały na polach w okresie listopadowych mrozów zostały uszkodzone, co spowodowało konieczność szybkiej sprzedaży.

Sytuacja na rynku kapusty czerwonej i białej 

Ceny kapusty czerwonej  przeznaczanej na rynek świeży wynosiły w drugiej połowie listopada od 1,00 do maksymalnie 1,70 zł/kg. Najczęstsze stawki sprzedaży do pośredników w głównych rejonach produkcji wynosiły 1,10-1,30 zł/kg. Zainteresowanie kupujących kapustą czerwoną było mniejsze niż rynkowe dostawy, co stwarzało presje na obniżkę cen. W sezonie zarysowuje się relatywnie mała przewaga cen kapusty czerwonej  w stosunku do białej, która w minionym tygodniu wynosiła około 10%. W porównaniu do poprzedniego roku cena kapusty czerwonej była o 23% wyższa.

Korzystniej przedstawiała się sytuacja na rynku kapusty białej. Główki przeznaczane na rynek świeży wyceniana była od 0,90 do 1,50 zł/kg. Najczęstsze ceny sprzedaży wynosiły od 1,00-1,20 zł/kg. Średnie stawki przewyższały ubiegłoroczne o ponad 90%. Ceny kapusty białej utrzymywały się na wyższym poziomie dzięki relatywnie mniejszej podaży oraz większemu eksportowi tych warzyw m.in. na wschód. Ceny otrzymywane za kapustę białą w przetwórstwie wynosiły w drugiej połowie listopada średnio 0,60 zł/kg.

Kapusta włoska i brukselska - jakie ceny? 

Za kapustę włoską rolnicy otrzymywali od 2,50 do 3,40 zł/kg w zależności od jakości i odbiorcy.

Kapusta brukselska wyceniana była najczęściej na 4,50-5,00 zł/kg. Nieco więcej (5,00-6,00 zł/kg) można było otrzymać na rynkach hurtowych

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI