Jaka przyszłość czeka rynek nasion w UE?

$data.author.description Autor: farmer.pl 09 lipca 2021 12:46

Jaka przyszłość czeka rynek nasion w UE? Jaka przyszłość nasiennictwa w UE?/ fot. shutterstock

Trwają konsultacje w sprawie nowych przepisów UE dotyczących roślinnego i leśnego materiału rozmnożeniowego. Cel jest taki by przepisy te były bardziej ujednolicone we wszystkich krajach członkowskich i jednocześnie dostosowane do celów politycznych Europejskiego Zielonego Ładu.

Komisja Europejska przygotowała dokument Inception Impact Assesment dotyczący dostosowania prawodawstwa UE w zakresie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i leśnego materiału rozmnożeniowego do celów politycznych Zielonego Ładu i związanych z nim strategii „Od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Ta zmiana ma na celu:

1. dostosowanie prawodawstwa UE dotyczącego materiału roślinnego i rozmnożeniowego do celów politycznych Zielonego Ładu i jego gospodarstw rolnych, bioróżnorodności, adaptacji do klimatu, strategii cyfrowych i leśnych,
2. wspierać rozwój techniczny, zrównoważone i odporne na zmiany klimatu systemy rolno-spożywcze i lasy oraz chronić bioróżnorodność i zasoby genetyczne roślin i lasów
3. usunąć bariery w handlu na jednolitym rynku.

Jaka przyszłość nasiennictwa w UE?

Komisja podejmuje działania na rzecz lepszego dostosowania przepisów dotyczących roślinnego i leśnego materiału rozmnożeniowego do celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „od pola do stołu”, różnorodności biologicznej i adaptacji do klimatu. Przyszłe przepisy UE mają być jednolicie stosowane, wydajne i skuteczne, bardziej otwarte na integrację nowych i przyszłych zmian, bardziej zrównoważone i wspierające różnorodność biologiczną, odporne na klimat oraz zapewniające wysoki poziom ochrony środowiska.

Ten plan działania jest otwarty na opinie przez 4 tygodnie. Informacje zwrotne będą brane pod uwagę przy dalszym rozwoju i dopracowaniu inicjatywy.

Dokument dostępny jest na stronie Komisji Europejskiej. Konsultacje trwają do 13 lipca 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI