Jaka opłacalność uprawy ziemniaka? (raport)

$data.author.description Autor: farmer.pl 15 grudnia 2021 13:44

Jaka opłacalność uprawy ziemniaka? (raport) Jaka jest opłacalność uprawy ziemniaka?/ fot. shutterstock

- W 2022 r. areał uprawy ziemniaków w Polsce przypuszczalnie będzie zbliżony do roku poprzedniego i wyniesie ok. 235 tys. ha. Przy przeciętnych warunkach pogodowych plony mogą wynieść ok. 330 dt/ha, a zbiory ok. 7,76 mln ton, tj. o niespełna 5% więcej niż w 2021 r. – wynika z najnowszego raportu „Rynek ziemniaka – stan i perspektywy” opracowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

Według autorów raportu, w sezonie 2021/2022, z powodu wzrostu kosztów produkcji, którego mogą nie zrekompensować wyższe ceny zbytu, sytuacja finansowa przemysłu ziemniaczanego może ulec ponownemu pogorszeniu.

Sytuacja na europejskim rynku ziemniaka 

- Mimo wzrostu cen w okresie wiosennym i powolnego powrotu sektora ziemniaczanego do sytuacji sprzed pandemii w większości krajów Europy Zachodniej doszło do spadku powierzchni uprawy ziemniaków w 2021 r., natomiast miała miejsce jej stabilizacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W całej UE-27 areał uprawy ziemniaków w 2021 r. wyniósł 1,51 mln ha i był o 1,9% mniejszy niż w roku poprzednim. Z powodu mało korzystnych i bardzo zróżnicowanych warunków agrometeorologicznych w okresie wegetacji średnie plony spadły w UE-27, w porównaniu z rokiem poprzednim, o ok. 2,5% do 343 dt/ha, ale w odniesieniu do średniej z ostatnich pięciu lat ich poziom był wyższy o 3,4%. Zbiory ziemniaków w UE-27 zmniejszyły się w porównaniu z 2020 r. o 4,4% i wyniosły 51,8 mln ton – czytamy w raporcie.

W krajach Europy Zachodniej, mających decydujący wpływ na europejski rynek ziemniaków (Belgia, Francja, Holandia i Niemcy), produkcja zmniejszyła się o ok. 1,6 mln ton (o ok. 5%).

- Konsekwencją spadku zbiorów, przy jednoczesnym odradzaniu się zapotrzebowania przemysłu przetwórczego na surowiec, są relatywnie wysokie ceny ziemniaków, których poziom systematycznie rośnie, chociaż z zakłóceniami, powodowanymi obawami co do dalszego rozwoju pandemii COVID – informuje dr Wiesław Dzwonkowki z IERiGŻ.

Zbiory ziemniaka w Polsce

W naszym kraju powierzchnia uprawy ziemniaków, według szacunków IHAR-PIB i IERiGŻ-PIB, wyniosła w 2021 r. ok. 235 tys. ha i była większa niż w roku poprzednim o ok. 1%. Instytuty oszacowały plony na 315 dt/ha, wobec 345 dt/ha w roku poprzednim i 275 dt/ha średnio w latach 2016-2020. Zbiory wyniosły ok. 7,40 mln ton i były o 0,60 mln ton mniejsze niż w 2020 r. i o podobną wielkość niższe od średnich zbiorów z ostatnich pięciu lat.

Więcej w serwisie farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI