Jak dobrze wybrać nasiona warzyw pod uprawę?

Autor: www.sadyogrody.pl 29 stycznia 2021 14:09

Jak dobrze wybrać nasiona warzyw pod uprawę? Producenci poszukują odmian o wyższym potencjale plonowania/ fot. shutterstock

Styczeń-luty to czas kiedy producenci warzyw przygotowują się do nowego sezonu i podejmują decyzje o zakupie nasion do uprawy. Gdzie zaopatrywać się w materiał siewny i o czym należy pamiętać przy zakupie?

Przy wyborze nasion producenci kierują się przede wszystkim ich jakością. Kupują nasiona ze sprawdzonego źródła, odpowiednio zapakowane, zaopatrzone w etykiety. Szukają także odmian, które charakteryzują się cechami dopasowanymi do lokalnych warunków uprawy.

Producenci poszukują odmian o wyższym potencjale plonowania, które wykazują wysoką odporność na choroby i szkodniki. Stąd też firmy nasienne w każdym sezonie wzbogacają swoje oferty o nowe pozycje odmianowe. Dostępne na rynku nasiona zostają poddane różnym zabiegom, w celu poprawy zdolność kiełkowania i trwałości. Najczęściej spotykanym zabiegiem jest zaprawianie nasion. Stosowanie zapraw daje możliwość zabezpieczenie roślin przed patogenami na wczesnym etapie ich wzrostu. 

Najlepiej kupować odmiany przetestowane w uprawie w polskich warunkach. Dzięki temu producent ma pewność, że odmiana sprawdzi się i da oczekiwany plon. Od wyboru odmiany zależą takie cechy roślin jak: wigor i pokrój rośliny, wygląd rośliny, możliwości zastosowania, czy długość okresu wegetacji. 

Ile nasion kupić?

Ilość nasion należy dostosować do wielkości obsiewanego areału, masy tysiąca nasion, gramatury opakowania konkretnego gatunku. Całość zakupionych nasion najlepiej wykorzystać w sezonie. Niewskazane jest magazynowanie nasion, gdyż niewłaściwie ich przechowywanie powoduje utratę jakości, obniża się potencjał kiełkowania oraz występuje możliwość uszkodzeń podczas składowania.

Częstą sytuacją w przypadku zakupu za dużych ilości nasion jest zbyt gęsty siew, przez co producenci narażają się na niższe plony. Gdy zajdzie konieczność przechowania nasion do kolejnego sezonu, trzeba pamiętać, aby zabezpieczyć je w oryginalnych opakowaniach. Nasiona należy trzymać w suchym, i chłodnym pomieszczeniu. Dokładne informacje dot. przechowywania  znajdują na opakowaniach.

Zakupu nasion nie należy odkładać na późniejszy czas, ponieważ może zabraknąć na rynku danej odmiany. Warto też zwrócić uwagę, że nawet bardzo dobre jakościowo nasiona, kupione u sprawdzonych producentów nie wydadzą obfitego plonu, w przypadku niewłaściwych warunków uprawy, takich jak: odpowiednia temperatura, dostęp światła, wilgotność podłoża czy jakość gleby.

Czytaj także: Czym kierować się przy zakupie nasion warzyw?

 

Materiał siewny - sprawdź ofertę na www.gieldarolna.pl!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI