IUNG: Susza ustąpiła, nadmiar wody utrzymuje się w wielu regionach

$data.author.description Autor: farmer.pl 07 września 2021 08:36

IUNG: Susza ustąpiła, nadmiar wody utrzymuje się w wielu regionach Opady jakie miały miejsce pod koniec sierpnia i na początku września oraz niskie jak na sierpień temperatury pozwoliły uzupełnić w wielu regionach ewentualne pojawiające się deficyty wody. / fot. shutterstock

Opady jakie miały miejsce pod koniec sierpnia i na początku września oraz niskie jak na sierpień temperatury pozwoliły uzupełnić w wielu regionach ewentualne pojawiające się deficyty wody. W wielu miejscach utrudniały jednak terminowe przeprowadzenie prac polowych - podaje farmer.pl.

Na mapie tworzonej przez IUNG-PIB w Puławach przedstawiającej Klimatyczny Bilans Wodny za okres od 1 lipca do 31 sierpnia 2021r. prawie cała Polska odznaczona jest na niebiesko. Oznacza to, że w jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była dodatnia, wynosiła 40,7 mm. 

W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 65 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI-20 VIII). Jest to wynikiem wzrostu wielkości opadów atmosferycznych ale też zmniejszeniem ewapotranspiracji (średnio dla kraju o 23,6 mm względem poprzedniego okresu raportowania).

Gdzie się utrzymuje jeszcze deficyt wody?

Jak czytamy w raporcie, największy deficyt wody notowany był na obszarze: Równiny Białogardzkiej, Wysoczyzny Łobeskiej, Pojezierzu Wałeckim, Równinie Wałeckiej, w Dolinie Środkowej Noteci od -120 do -159 mm.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI