IUNG: Susza dotyczy głównie upraw kukurydzy

$data.author.description Autor: farmer.pl 18 sierpnia 2021 15:17

IUNG: Susza dotyczy głównie upraw kukurydzy Susza obecna w 8 województwach, dotyczy głównie upraw kukurydzy/ fot. pixabay

Zasięg suszy zdecydowanie się zmniejszył. To za sprawą licznych i obfitych opadów jakie notowano na przełomie lipca i sierpnia.

Jak czytamy w najnowszym raporcie suszowym przygotowanym przez IUNG-PIB w Puławach w dziewiątym okresie raportowania tj. od 11 czerwca do 10 sierpnia 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -44 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 68 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VI-31 VII). Jest to wynikiem wzrostu wielkości opadów atmosferycznych ale też zmniejszeniem ewapotranspiracji (średnio dla kraju o 18,8 mm względem poprzedniego okresu raportowania).

Gdzie utrzymuje się deficyt wody?

Największy deficyt wody notowany był w dalszym ciągu na obszarze: Równiny Białogardzkiej, środkowej części Wybrzeża Słowińskiego, na Wysoczyźnie Damnickiej, na Pojezierzu Kaszubskim, Żuławach Wiślanych, we wschodniej części Kotliny Gorzowskiej, na Pojezierzu Wielkopolskim, na Polesiu Wołyńskim, oraz we wschodniej części Niziny Wielkopolskiej, od -130 do -199 mm. Na pozostałym terytorium kraju niedobory wody były mniejsze od -50 mm do -129 mm.

IUNG-PIB stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski na obszarze 8 województw:

pomorskiego,
zachodniopomorskiego,
wielkopolskiego,
kujawsko-pomorskiego,
podkarpackiego,
lubuskiego,
opolskiego,
warmińsko-mazurskiego.

Susza dotyczy 9 upraw: kukurydzy na kiszonkę oraz na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych, tytoniu, ziemniaka, chmielu, truskawek.

Czytaj więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI