IO- PIB rusza z technologią produkcji in vitro sadzonek rabarbaru

Autor: www.sadyogrody.pl 18 kwietnia 2021 09:25

IO- PIB rusza z technologią produkcji in vitro sadzonek rabarbaru IO- PIB rusza z technologią produkcji in vitro zdrowych, wysokiej jakości sadzonek rabarbaru/ fot. materiały prasowe

W Zakładzie Biologii Stosowanej Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach rozpoczęto prace nad rozmnażaniem rabarbaru (Rheum rhaponticum L.) wegetatywnie. Opracowaniem takiej technologii są zainteresowani zarówno producenci sadzonek in vitro, jak i plantatorzy.

Założeniem projektu jest opracowanie i wdrożenie wydajnej technologii produkcji in vitro wysokiej jakości sadzonek rabarbaru o czerwonych ogonkach. Wyselekcjonowane na plantacjach rośliny pod kątem wysokiej zawartości antocyjanów będą testowane na obecność wirusów, rozmnażane poprzez organogenezę pędów z pąków pachwinowych i ukorzenianie w warunkach in vitro, aklimatyzowane do warunków ex vitro w szklarni z kontrolowanym mikroklimatem i oceniane pod kątem stabilności genetycznej i cech użytkowych (zawartość ilościowa i jakościowa substancji fenolowych, w tym antocyjanów) a następnie uprawiane na plantacjach ekologicznych, gdzie będą prowadzone prace badawczo-rozwojowe. W kolejnym etapie materiał będzie przekazywany do przetwórni.

Projekt Grupy Operacyjnej EPI Bio-Food Roztocze jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie żywnością funkcjonalną. Uprawa roślin bogatych w związki bioaktywne na skalę towarową stanowi ważne zaplecze surowców do produkcji prozdrowotnej żywności i preparatów pozwalających na wyeliminowanie dodatków do żywności, często otrzymywanych metodami syntezy chemicznej. Rabarbar jest przykładem rośliny o licznych, korzystnych właściwościach i zastosowaniach, która przez wiele lat była w Polsce niedoceniana, a w ostatnim czasie cieszy się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, przemysłu spożywczego, a także farmaceutycznego. Szczególnym uznaniem cieszą się odmiany wybarwione na czerwono ze względu na smak i właściwości prozdrowotne (wysoka zawartość substancji fenolowych, w tym antocyjanów, katechin, galotanin).

Liderem projektu z IO-PIB jest dr Agnieszka Wojtania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI