Instytut Ogrodnictwa-PIB pracuje nad nowymi odmianami warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 31 marca 2021 08:41

Instytut Ogrodnictwa-PIB pracuje nad nowymi odmianami warzyw Produkcja sałaty w systemie hydroponicznym / fot. materiały prasowe

W laboratorium Pracowni Biologii Ogólnej Instytutu Ogrodnictwa- PIB w Skierniewicach prowadzone są doświadczenia z wykorzystaniem metod biotechnologicznych do przyśpieszenia procesów hodowlanych roślin.

Rynek przed hodowcami stawia nowe wyzwania 

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ograniczanie zużycia w rolnictwie chemicznych środków ochrony roślin. Poszukiwane są obecnie nowe odmiany, które będą lepsze od już istniejących pod względem m.in. plenności czy odporności na patogeny – sprawców chorób czy szkodniki.  

Badacze z  Instytutu Ogrodnictwa-PIB  od lat współpracują z polskimi hodowcami, między innymi wytwarzając dla nich przy pomocy nowoczesnych technik laboratoryjnych unikalne materiały hodowlane. Poprzez zastosowanie tych roślin w programach hodowlanych skraca się czas wytworzenia nowej odmiany o kilka lat. Pozwala to na  znaczne obniżenie kosztów prowadzenia prac hodowlanych.

Obecnie specjaliści pracują nad uzyskaniem materiałów hodowlanych do wytworzenia nowych odmian  papryki, sałaty i rzodkiewki. Dzięki temu nasiona oferowane przez polskie spółki hodowlane mogą być tańsze, na czym skorzysta każdy kto ceni sobie smaczne, zdrowe polskie owoce i warzywa.

Produkcja nowej odmiany sałaty w kulturach in vitro / fot. materiały prasowe

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI