Hydroponika - uprawa roślin w wodzie

Autor: Krystyna Zagórska, sadyogrody.pl 26 stycznia 2015 10:30

Hydroponika - uprawa roślin w wodzie fot. shutterstock.com

Hydroponika jest bezglebową uprawą roślin w specjalnych pożywkach wodnych. Metoda ta jako alternatywna do produkcji tradycyjnej jest coraz bardziej popularna w Polsce. Najczęściej jest stosowana w uprawach warzyw i owoców produkowanych na skale przemysłową, ale ma również  duże znaczenie w hodowli kwiatów doniczkowych, a nawet ziół.

Uprawa hydroponiczna stymuluje rozwój roślin poprzez sterowanie ilością wody, soli mineralnych oraz rozpuszczonego w wodzie tlenu. Podczas uprawy w kulturach wodnych należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie korzeniom odpowiedniej ilości tlenu. Dobrze natleniona pożywka zapewnia prawidłowy rozwój roślin, natomiast brak tlenu powoduje powolny wzrost oraz doprowadza do szybkiego gnicia korzeni. W trakcie trwania uprawy należy stale kontrolować warunki panujące w szklarni: optymalną temperaturę, wilgotność powietrza, poziom emisji CO2, natężenie oświetlenia oraz wydajność wentylacji.

Hydroponika jest kosztowną inwestycją, dlatego należy zapewnić opłacalność produkcji poprzez całoroczne wykorzystanie szklarni. Wskazane jest uprawiać m.in. warzywa o krótkim okresie wegetacji. Najczęściej w hydroponice uprawiana jest sałata, gdyż bardzo dobrze plonuje w takich warunkach i cieszy się dużym zainteresowaniem konsumentów przez cały rok. Hydroponika umożliwia hodowlę roślin w miejscach, w których podłoże jest nieprzydatne do tradycyjnej uprawy np. tereny zbyt suche bądź jałowe. Metoda ta pozwala również wykluczyć zmianowanie roślin, można uprawiać po sobie dowolne rośliny, w tym również w monokulturze, gdyż nie występuje zjawisko zmęczenia gleby.

W porównaniu z uprawą tradycyjną hydroponika zapewnia szybszy wzrost i rozwój roślin, ponieważ roztwór wodny jest dostarczany bezpośrednio do systemu korzeniowego. Dodatkowo przy optymalnym wykorzystaniu powierzchni szklarni (gęstszy siew lub rozsada), na niewielkim obszarze można wyhodować więcej roślin. W rezultacie uzyskuje się większe plony niż z produkcji na zwykłej glebie. Rośliny z upraw hydroponicznych są wysokiej jakości o dobrej trwałości pozbiorczej. Ponadto charakteryzują się wyższą zdrowotnością, gdyż w związku ze specyfiką uprawy są wolne od szkodników i chorób doglebowych.

Pielęgnacja roślin z upraw hydroponicznych polega przede wszystkim na monitorowaniu poziomu wody oraz dostarczaniu do niej niezbędnych substancji odżywczych. Właściwa pielęgnacja jest bardzo istotna, gdyż przesuszenie, przelewanie lub przenawożenie roślin osłabia znacznie ich kondycję. Przy hydroponice wyklucza się niektóre prace ręczne m.in. wymianę ziemi, kopanie. Co więcej za stosowaniem tej metody uprawy przemawiają inne czynniki tj. mała pracochłonność oraz ograniczenie zużycia wody i nawozów.

Hydroponika wymaga wysokich kosztów założenia uprawy oraz utrzymania całego systemu. Szklarnie muszą być wyposażone w specjalistyczny sprzęt, wykorzystywany całorocznie, a brak popytu na świeże warzywa nie zawsze zachęca producentów do tak drogiej inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI