Horrendalnie wysokie ceny miału dobijają kolejny sektor szklarniowy!WIR - 20 września 2022 15:20


Do Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłosili się rolnicy – producenci ziół oraz warzyw naciowych, którzy zwracają uwagę na bardzo trudną sytuację w tym sektorze. Głównym problemem tego sektora są horrendalnie wysokie ceny miału oraz ogromny problem z jego dostępnością.

W bieżącym roku ceny węgla biją prawdziwe rekordy. Od zeszłego roku węgiel podrożał aż o 300% (!), z poziomu około 800 – 1000 zł/t, do 3000 – 4000 zł/t obecnie.

Wsparcie dla producentów ziół i warzyw naciowych

W wielu gospodarstwach zajmujących się suszarnictwem warzyw i ziół, uprawiane w nich zioła oraz warzywa liściaste np. pietruszka naciowa, wymagają suszenia termicznego. Jest ono bardzo kosztowne w eksploatacji, ze względu na duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Warto także wspomnieć, iż susze warzywne z naszego kraju mają od wielu lat ugruntowaną pozycję, związaną z wysoką jakością produktu, dlatego też wsparcie tego sektora produkcji jest ogromnie ważne.

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do resortu rolnictwa, apelując o włączenie sektora - producentów warzyw naciowych i ziół  w planowaną pomoc.