Holandia: Wysokie ceny gazu niszczą ogrodnictwo szklarniowe

Autor: money.pl 20 października 2021 10:42

Holandia: Wysokie ceny gazu niszczą ogrodnictwo szklarniowe Wysokie i ciągle rosnące ceny gazu są problemem całej europejskiej gospodarki. / fot. shutterstock

Wysokie i ciągle rosnące ceny gazu są problemem całej europejskiej gospodarki. Bank ABN Amro alarmuje, że w wielu branżach zyski będą niższe o połowę, w niektórych zostaną zniwelowane do zera. Wysokie ceny gazu i prądu dotkną najbardziej ogrodnictwo szklarniowe, przemysł papierniczy i chemiczny - informuje money.pl.

"Już w 2019 r. rachunki za energię w ogrodnictwie szklarniowym były porównywalne z ich zyskami" – czytamy w opracowaniu banku. Jak podaje dziennik "De Volkskrant", wzrost cen energii spowoduje konieczność zamknięcia wielu szklarni lub też zmniejszenie oświetlania upraw, co w konsekwencji doprowadzi do niższych zbiorów.

Część przedsiębiorstw będzie się starała przenosić koszty na konsumentów, ale często będzie to niemożliwe ze względu na międzynarodową konkurencję. Bank przypomina, że holenderscy plantatorzy konkurują z tańszymi dostawami owoców i warzyw np. z Hiszpanii.

Zdaniem ABN Amro cena gazu w 2021 r. pozostanie wysoka, a fakt, iż jest ona obecnie prawie cztery razy wyższa niż na początku roku spowoduje, że zyski przedsiębiorstw będą znacznie niższe. Analitycy banku prognozują, że ceny tego surowca ustabilizują się dopiero w 2023 r.

Więcej na money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI