×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Historyczne braki cebuli na Ukrainie. Ceny będą rosły

Autor: freshplaza.com 06 marca 2023 10:15

Historyczne braki cebuli na Ukrainie. Ceny będą rosły Pogłębia się kryzys na rynku warzyw/ fot. shutterstock

Ze względu na problemy ze zbiorami w południowych regionach Ukrainy, w tym sezonie cebuli zbierano znacznie mniej niż zwykle - podaje serwis freshplaza.com.

Ceny hurtowe cebuli na Ukrainie 2023

 Na Ukrainie cena hurtowa cebuli jest trzy razy wyższa niż w zeszłym sezonie. Według prognoz analityków, w najbliższym czasie ceny mają wzrosnąć o kolejne 20%. 

Ze względu na problemy ze zbiorami w południowych regionach kraju, w tym sezonie cebuli zbierano znacznie mniej niż zwykle. 35% dostaw cebuli było tradycyjnie dostarczane przez region Chersoniu, który faktycznie 'wypadł' ze statystyk kraju z powodu okupacji.

Więcej cebuli w sezonie 2023

W nowym sezonie, wielu krajowych rolników ma zwiększyć obszar pod cebulę. Ale głównym pytaniem jest, co stanie się z zasiewami w regionie Chersoniu. Wiele obszarów znajduje się w strefie frontu, a siew tam będzie trudny.

Braki cebuli na rynkach zagranicznych

Niektóre kraje, w szczególności Kazachstan i Uzbekistan, skąd cebula tradycyjnie trafiała do Europy i na Ukrainę, wstrzymały eksport ze względu na zagrożenie niedoborem na lokalnych rynkach. Wynika to po części z problemów ze zbiorami, ale w większym stopniu ze zwiększonego zapotrzebowania na produkty europejskich hurtowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI