GUS: Powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej

Autor: www.sadyogrody.pl/ GUS 31 lipca 2020 15:39

GUS: Powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej W bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,3 mln ha/ fot. pixabay

W bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) zostało zasadzonych w drugiej połowie kwietnia - informuje GUS.

Warunki wegetacji – od posadzenia do końca maja były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Chłodna i bezdeszczowa pogoda w połączeniu z przymrozkami spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie. Występujące od drugiej połowy maja opady deszczu poprawiły stan plantacji ziemniaków oraz zabezpieczają odpowiednią ilość wody do wzrostu bulw. W wyniku opadów wystąpiło zagrożenie porażenia plantacji zarazą ziemniaka, a lokalnie intensywne i ulewne deszcze doprowadziły do podtopień plantacji.

Ocenia się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco wyższa od ubiegłorocznej i wyniesie ponad 0,3 mln ha. Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą wyższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI