Grad zniszczył uprawy warzyw i owoców. Straty są ogromne!

Autor: www.sadyogrody.pl 30 czerwca 2022 08:44

Grad zniszczył uprawy warzyw i owoców. Straty są ogromne! Grad zniszczył uprawy warzyw/ fot. materiały redakcji

Od kilku dni mamy do czynienia z upałami, którym towarzyszą niebezpieczne zjawiska atmosferyczne. Po wczorajszej burzy z gradem, rolnicy informują o stratach w uprawach warzyw, truskawek i innych jagodowych oraz w sadach.

Nad Polską przeszła gwałtowna burza z gradem. Wiele upraw zostało podtopionych a gradziny uszkodziły rośliny i zawiązki owoców.

Gradobicie zniszczyło uprawy

Sadownicy i plantatorzy owoców jagodowych informują o stratach w uprawach. Wczoraj (28.06) przez rejon grójecko -warecki przeszła gwałtowna burza z gradem, powodując ogromne straty w sadach i na plantacjach truskawek. W niektórych lokalizacjach opady deszczu byly na tyle silne, że powstały zastoiska z wodą. Truskawki znalazły się pod wodą. Straty odnieśli także producenci warzyw.

Jak donosi gazeta.pl, w województwie łódzkim jeden z rolników w kilkanaście minut stracił warzywa z całego sezonu z powodu gradu.

Uwaga na burze z gradem!

IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami z gradem. Termometry w południowo-wschodniej Polsce wskażą nawet 35 st. C.

Alerty obowiązują na terenie siedmiu województw. W woj. dolnośląskim i woj. opolskim mają drugi stopień. W czasie burz spaść tam może nawet 50 mm deszczu, a wiatr w porywach będzie osiągał do 90 km/h. Łagodniejsze burze spodziewane są w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz w kilku powiatach województw lubuskiego i wielkopolskiego. Tam alerty mają pierwszy, najniższy stopień.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI