Gdzie w Polsce występuje susza rolnicza?

Autor: IUNG Puławy 28 września 2021 08:40

Gdzie w Polsce występuje susza rolnicza? IUNG: Gdzie występuje susza rolnicza ?/fot. shutterstock.com

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2477 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą.

W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była dodatnia, wynosiła 25 mm.

- W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 15 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VII – 10 IX). Ewapotranspiracja uległa zmniejszeniu o 26 mm-  informuje IUNG-PIB.

Największy deficyt wody notowany był na obszarze południowej części Pojezierza Południowopomorskiego, w zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego oraz w północnej części Pojezierza Wielkopolskiego od -120 do -149 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobory były mniejsze od 0 do -119 mm, a w wielu miejscach notowano nawet nadmiar wody.

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w obecnym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. Susza wystąpiła w uprawach rzepaku i rzepiku w dwóch gminach województwa wielkopolskiego - podał IUNG-BIP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI