Europejski rynek ziemniaka – nie ma równowagi między podażą a popytemfarmer.pl - 22 września 2020 14:45


Europejskie zbiory ziemniaków będą większe niż w ubiegłym roku z powodu zwiększenia obszaru uprawy - informuje farmer.pl.

W tej sytuacji obecnie nie ma równowagi między podażą a popytem. Zależy to również od aktualnych cen ziemniaków znajdujących się w wolnym obrocie oraz dalszego rozwoju cen.

Natomiast plony ziemniaków konsumpcyjnych są nieco poniżej średniego poziomu z ostatnich 5 lat - ale także wyższe niż w roku poprzednim.

Ponieważ powierzchnia upraw wzrosła o 0,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, łączne zbiory dla pięciu najważniejszych krajów producenckich w UE - a mianowicie Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii - szacuje się na 27,9 mln ton. W ubiegłym roku uprawiający ziemniaki zebrali zaledwie 27,1 mln ton - czyli o 800 tys. ton mniej. Ale nawet te ziemniaki nie zostały jeszcze zużyte.

W Niemczech, według danych Stowarzyszenia Północno-Zachodnich Europejskich Producentów Ziemniaków (NEPG), obszar upraw został powiększony o 2 procent, a produkcja ziemniaków konsumpcyjnych mogła wzrosnąć o 7 procent - najsilniej ze wszystkich krajów NEPG.

Czytaj więcej w serwisie farmer.pl.