×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Europejscy konsumenci preferują mniejsze odmiany pomidorów

Autor: www.sadyogrody.pl/Freshplaza 13 stycznia 2020 12:09

Europejscy konsumenci preferują mniejsze odmiany pomidorów fot. pixabay.com

Konsumenci wolą coraz mniejsze odmiany pomidory. Są skłonni zapłacić więcej za ten rodzaj pomidorów – informuje serwis freshplaza.com.

Komisja Europejska przedstawiła swoje prognozy na najbliższe dziesięć lat w zakresie produkcji i marketingu owoców i warzyw, koncentrując się na pomidorach.

Analitycy twierdzą, że europejska produkcja przekroczy 16 milionów ton, z czego 40% przeznacza się na świeże spożycie, a resztę na przetwarzanie. Raport mówi, że producenci z północno-zachodniej Europy mogą być w dużej mierze odpowiedzialni za ten wzrost.

Spożycie świeżych pomidorów pozostało praktycznie na tym samym poziomie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Europejczycy konsumują około 14 kg pomidorów na mieszkańca rocznie; liczba ta może nieznacznie spaść (-0,5%), do około 13,6 kg na mieszkańca rocznie, do końca następnej dekady.

Według badań konsumenci wolą coraz mniejsze pomidory. Małe formaty zyskują na popularności, poparte zobowiązaniem producentów i firm marketingowych do poprawy smaku, jakości i bezpieczeństwa żywności. Konsument jest skłonny zapłacić więcej za ten rodzaj pomidorów.

Jeśli chodzi o import, 72% przybywających na rynek europejski pomidorów pochodzi z Maroka, a 18% z Turcji. Prognozuje się, że import ten wzrośnie o 0,4% rocznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI