×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekstremalnie drogie warzywa w Szwecji. Takich cen nie było od 70 lat

Autor: www.agf.nl 21 marca 2023 12:53

Ekstremalnie drogie warzywa w Szwecji. Takich cen nie było od 70 lat Drogie warzywa doprowadziły do ​​historycznie wysokich cen żywności / fot.pixabay.com

Wysokie ceny warzyw doprowadziły do ​​najwyższego wzrostu cen żywności w Szwecji od 72 lat.

Bardzo wysokie ceny warzyw w Szwecji powodują najwyższy wzrost cen żywności od 72 lat, jednocześnie przyczyniając się do najwyższej inflacji od 30 lat. Inflacja w Szwecji wzrosła do 12% w lutym 2023 r. Wielu konsumentów ma trudności z zaopatrzeniem się w podstawowe produkty.

Ekstremalnie drogie warzywa w Szwecji

Eksperci w tym kraju twierdzą, że Szwecja nie widziała tak drastycznego wzrostu cen żywności od 1951 roku. Por i kalafior wzrosły o około 80% od lutego 2022 r., a papryka o 54%.

„Na inflację wpłynął powszechny wzrost cen żywności, ale ceny warzyw wzrosły nieco bardziej niż innych produktów żywnościowych” – powiedział Mikael Nordin, statystyk ze Szwedzkiej Narodowej Agencji Statystycznej.

Według Petera Horvatha z Svenska Odlarlaget, jednego z największych stowarzyszeń producentów w kraju, rosyjska wojna na Ukrainie i wyższe ceny energii to przyczyny wyższych cen sprzedaży szwedzkich owoców, warzyw i jagód.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

WARZYWA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI